Anasayfa / Ortadoğu / Afrin’deki gruplar İdlib’e kaydırılıyor

Afrin’deki gruplar İdlib’e kaydırılıyor

Suriye Ordusu’nun İdlib’in güneyine dönük operasyonu devam ediyor. Rusyanın hava desteğiyle devam eden operasyonda Suriye ordusu ilerleyişini sürdürüyor.

Artı Gerçek’ten Yavuz Özcan’ın haberine göre İsminin açıklamasını istemeyen Suriyeli bir ordu komutanı ve Milis güçleri komutanı ordu ve milis güçlerin Madik Kalesi ve Kafr Nabudah’da kontrolü sağladığını ve geçen haftadan beri 17 yerleşim biriminin kendi kontröllerine geçtiğini ve ďünden itabaren en önemli noktalarından biri olan Han Şeyhun’u hedef almaya başladıklarını belirttiler.

Suriye üst duzey ordu komutanı “Han Şeyhun, Halep’den Şam’a inen M5 karayolunun tam üzerinde olduğu için bizim için büyük öneme sahiptir. Han Şeyhun’un tarafımızca alınmasıyla terörist si-lahlı grupların İdlib içinde kuzey-güney hattındaki ikmal yolunu ortadan kesecek. Böylelikle teröristlerin lojistik bağlantısı ciddi şekilde sekteye uğrayacaktır” dedi.

RUSYA HAVADAN DESTEKLİYOR

Suriye ordusu Han Şeyhun’a ilerleyişine destek amacıyla Rusya’ya ait sa-vaş uçaklarının, Kafr Nabudah-Han Şeyhun arasındaki yol üzerinde bulunan HTŞ mevzilerini vurduğu belirten Suriyeli yetkili “Aynı hedeflere bizim helikopterlede vu-ruyor” dedi.

Aynı kaynaklar İdlib merkez ilçesinin güneyindeki Maarat El Numan ile M5’i bağlayan karayolunu da Rus uçaklarınca bom-baladığını ve halen bu bom-balamanın sürdüğünü ve kendileri için stratejik açıdan Han Şeyhun’u çift koldan ku-şatmanın yanı sıra, bir sonraki aşamada Maarat El Numan’a da yönelmeyi planlamış olduklarını belirttiler.

Madik Kalesi’nin kuzeyinde kalan kesimlerin de ordu güçleri tarafından Hama kırsalına konuşlandırılan tank, top ve fü-zelerle vur-maya devam edildiği hafta sonunda bazı küçük köyleri ele geçiren si-lahlı grupların yeniden kontrolü kendilerine bıraktıklarıni ifade ettiler.

OPERASYONLAR TÜRKİYE’YE ‘SURİYE TOPRAKLARINDAN ÇIK’ MESAJI TAŞIYOR

Cisr es Şuğur bölgesindeki Bdama beldesi de top ve fü-zelerle vuruldu. Kuzeyde Halep yakınlarındaki Raşidin’de de yer yer ça-tışmalar yaşandığı bildirildi. Suriye rejim güçleri, İran ve Rusya desteğiyle İdlib’de Türkiye’nin gözlem noktaları dahil HTŞ’ye yönelik operasyonlarını artırdı. Operasyonlar, Türkiye’ye “Suriye topraklarından çık” mesajı taşıyor.

Suriye iç sa-vaşının son halkası olan İdlib’de rejim güçleri ve Türkiye destekli gruplar arasındaki ça-tışmalar giderek şid-detleniyor. İdlib; Rusya, İran ve Türkiye arasında varılan Astana Anlaşması kapsamında sayılan dört “ça-tışmasızlık bölgesinden” birisiydi. Bu dördünden Şam’ın Guta ve Kalamun bölgeleri, Dera ve Kuneytra ile Humus’un kuzeyini Türkiye’nin desteklediği gruplardan alan Suriye rejimi ve Rusya, şimdi ise Türkiye’yi “işgalci” olarak gördüğü İdlib’den çıkarmak istiyor.

İdlib’de son dönemlerde yoğunlaşan çatışmalarda, Türkiye’nin gözlem noktaları da hedef olurken, Suriye iç sa-vaşının diğer aktörleri ABD ve Avrupalı güçlerden de “ça-tışmasızlığın korunması” sesleri yükselmeye başladı.

HTŞ YENİ PLANLAR YAPIYOR

Hedefi İdlib olan Suriye rejim güçleri, Hama’nın kuzeyi ile İdlib’in güneyine denk gelen bölgeye operasyon başlattı. Operasyon kapsamında ilerleyen rejim güçlerinin karşısında Heyet Tahrir El Şam (HTŞ/El Nusra) ve diğer irili ve ufaklı si-lahlı gruplar sa-vaşıyor. Rejim, bölgede bulunan ondan fazla köyü HTŞ’den aldı. Rejim güçlerine karşı zorlanan HTŞ ise, “Şam’ın Fetih Ortak Operasyon Odası”nı kurup, diğer gruplarla bir çatı altında toplanarak, sal-dırılara karşı koymaya çalışıyor.

AFRİN’DEKİ GRUPLAR İDLİB’E KAYDIRILDI

Suriyeli yetkili bize Türkiye’nin oluşturduğu ve “Ulusal Kurtuluş Cephesi” (UKC) adı altında topladığı terörist grupların bir kısmını Afrin’den İdlib’e HTŞ’nin yardımına yolladığını belirtti. Aynı yetkililer İdlib’e giriş yaptınız mı soruma “Terörist grup HTŞ ile ça-tışmalar sürüyor. İdlib ile Halep’in batı, Hama’nın kuzey ve Lazkiye’nin kuzeydoğu kırsallarına doğru ça-tışmalar sürmekte en yoğun olan alan ise Madik Kalesi, El Kirkat, Tüveyne, Şeria, El Kerim, Tel Hevvaş, Tel Osman ve Kefrenbude gibi bölge ve köyler. Hama’nın kuzeyine denk gelen bu bölgede birçok yeri aldık ve İdlib sınırlarına buradan giriş yaptık.”

SİVİLLER İDLİB’DEN ÇIKMAYA ÇALIŞIYOR

Ça-tışmaların artması üzerine İdlibliler Türkiye sınırlarına yakın olan bölgelere göç ediyor. Son iki haftada binlerce kişi bölgeyi terk ederek, iç bölgelere doğru geçti. İdlibliler, bölgeyi terk etmeye devam ediyor.

Kontrol Edin

El Nusra İdlib’in güneyinde Suriye ordusunu hedef aldı

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre Fetih el Şam’a bağlı birlikler İdlib’in güneyindeki hükümete …