Anasayfa / Ortadoğu / Amerika Birleşik Devletleri’nden Ortadoğu’ya asker çıkarması

Amerika Birleşik Devletleri’nden Ortadoğu’ya asker çıkarması

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, körfezdeki son gelişmeler üzerine Ortadoğu’ya bin asker sevk edileceğini açıkladı.

Shanahan, yaptığı yazılı açıklamada, “ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının (CENTCOM) ek kuvvet talebine karşılık olarak, Genelkurmay ve Beyaz Saray ile danışarak, Ortadoğu’daki hava, deniz ve kara tehditlerine karşı savunma amaçlı yaklaşık bin asker sevk edilmesi yetkisi verdim” ifadelerini kullandı.

Bölgedeki son sa-ldırılara değinen Shanahan, “İran’ın son sa-ldırıları ABD personeli ve bölgedeki menfaatlerini teh-dit eden İran güçleri ve İran destekli grupların düşmanca tavırlarına dair aldığımız istihbaratı doğruluyor” değerlendirmesinde bulunan Shanahan şunları belirtti:

ABD’nin İran ile bir ça-tışmaya girme peşinde değil. Bugün atılan adım, bölgede faaliyet gösteren askeri personelimizin güvenlik ve huzuru ve milli menfaatlerimiz içindir. Durumu dikkatle izlemeye devam edeceğiz ve istihbarat ile teh-dit durumlarına göre kuvvet durumunu tekrar ayarlayacağız.

Amerikan Donanması ise Umman Körfezi’neki tanker sal-dırılarının İran tarafından gerçekleştirildiğini gösterdiğini söylediği yeni fotoğraflar yayınladı.

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …