Anasayfa / Ortadoğu / Ankara’da Fırat’ın doğusuna ilişkin kritik toplantı

Ankara’da Fırat’ın doğusuna ilişkin kritik toplantı

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin Türkiye’de olduğu ve yetkililerle Rojava ve Suriye’nin kuzeyinde kurulması düşünülen Güvenli Bölge, Türkiye’nin endişeleri ve son dönemde yaşanan gelişmeleri ele alacağı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey’nin Türk hükümetinin davetiyle Ankara’ya gittiği belirtildi.

Jeffrey’nin 22-23 Temmuz’da Türk yetkililerle görüşeceği kaydedilen açıklamada, “Jeffrey ve Türk yetkililer, Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını, Suriye ihtilafının çözülmesine yönelik Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının uygulanması ve IŞİD’in yenilgisinin kalıcı hale getirilmesi gibi devam eden çabalarımızı ele alacak” ifadesi yer aldı.

Jeffrey’in Türk yetkililerle görüşmesinde Fırat’ın doğusu, Güvenli Bölge, Suriye’deki son durum ve S-400 alımı sonrası Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması konuları ele alınacak.

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …