Anasayfa / Ortadoğu / BM’den Neçirvan Barzani’nin mektubuna yanıt

BM’den Neçirvan Barzani’nin mektubuna yanıt

BM Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert, Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin “Irak Anayasası’nın 140’ıncı Maddesinin uygulanması ve Tartışmalı Bölgeler konusunda BM’nin arabulucu olması” önerisine, “Sanırım sorunun çözümü için vakit gelmiştir” sözleriyle yanıt verdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu Irak gündemi ile toplandı. BM Irak’a Yardım Misyonu’nun (UNAMI) görev süresinin bir yıl daha uzatılması ile çalışma programının değerlendirildiği toplantıda, BM Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert, ülkedeki duruma ilişkin rapor sundu.

Jeanine Hennis-Plasschaert

Raporda ABD ile İran arasındaki çekişmenin Irak üzerindeki yansımasına değinen Plasscheart, “Bu durum Irak’ın omuzlarına yeni bir yük yüklüyor ve Irak’ın isteyeceği son şey olur. Ülke topraklarının korunması gibi bir sıkıntı varken farklı senaryoların çekişmesine meydan olmamalı” değerlendirmesinde bulundu.

Neçirvan Barzani’nin önerisine yanıt

Toplantının ardından Rûdaw’ın sorularını yanıtlayan Jeanine Hennis-Plasschaert, “Herşeyden önce Kürdistan Bölgesi’nde yeni hükümetin kurulmasına ihtiyacımız var. Daha sonra Irak federal hükümeti ile iletişime geçmemiz gerekiyor. Bu defa ileriye dönük adım atacağımızı sanıyorum” dedi.

Başbakan Neçirvan Barzani greçtiğimiz günlerde BM Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyine gönderdiği mektupta, Irak Anayasası’nın 140’ıncı Maddesi’nde işaret edilen Kürdistan Bölgesi idaresi dışındaki Kürdistani bölgelerin (Tartışmalı Bölgeler) kaderi hakkında BM’nin inisiyatif alarak Erbil ile Bağdat arasında yapıcı temelde arabulucu olmasını önermişti.

BM Genel Sekreteri Irak Özel Temsilcisi, Barzani’nin bu önerisi hakkında ise, “Daha iyi biliyorsunuz ki 140’ıncı Madde konusu uzun zamandır diyalog masasında olan bir konu. Sanırım artık bu sorunun köklü çözümü için vakit geldi” dedi.

Bağdat karşı çıkmadı

Irak hükümeti yıllardır Anayasa’nın 140’ıncı Maddesini uygulamaktan ve Tartışmalı Bölgelerin kaderi hakkında Erbil ile müzakere yapmaktan kaçınıyor. Güney Kürdistan’da Eylül 2017’de gerçekleşen Bağımsızlık Referandumunun ardından Irak ordusu ve Heşdi Şabi güçleri İran’ın desteğiyle Kerkük ve tartışmalı bölgelere saldırdı.

Kerkük ve tartışmalı bölgelerde 16 Ekim 2017’de yaşanan bu saldırının ardından Kürtlerin askeri ve siyasi vesayeti zayıfladı. Bağdat yönetimi, bu sorunun çözümü için üçüncü bir tarafın arabulucu olmasını reddeti. Aynı şekilde, Irak’ın BM Özel Temsilcisi geçen yılki oturumda UNAMI’nin Tartışmalı Bölgeleri gündemine almasına karşı şiddetle çıktı.

Ancak bu defa Irak’ın BM Temsilciliği, Başbakan Barzani tarafından sunulan öneriye karşı çıkmadı. BM Genel Kurulu’nda Salı günü düzenlelen oturumda konuşan Irak’ın BM Özel Temsilcisi Muhammed Bahrululum, Erbil ile Bağdat arasındaki iyi ilişkileri Abdulmehdi kabinesinin bir “kazanımı” şeklinde değerlendirdi.

Bahrululum, “Bağdat ile Erbil ilişkileri tarihinin en iyi dönemini yaşıyor. Bu ilişkiler karşılıklı uyum çerçevesinde sürecektir” dedi.

Kaynak: Rûdaw

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …