Anasayfa / Ortadoğu / Çavuşoğlu Bağdat’ta

Çavuşoğlu Bağdat’ta

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve beraberindeki heyet Bağdat’a geldi.

Ziyaretine ilişkin Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Çavuşoğlu, “Bağdat, Basra ve Erbil’de temaslarda bulunmak üzere Irak’tayız” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu yarın Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’e gelecek.

Görüşmelerin ana konusunun ise Kürdistan Bölgesi ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin olacağı belirtildi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, geçen hafta Erbil’i ziyaretinde, Erbil – Ankara ilişkilerinin daha çok gelişmesi gerektiğini belirterek, Çavuşoğlu’nun Erbil’i ziyaret edeceği bilgisini vermişti.

Kürdistan Bölgesi ile Türkiye arasında ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi çabalarına değinen Mehmet Kaya, şu ifadeleri kullanmıştı:

Mehmet Kaya

“Birkaç hafta önce de Erbil’i ziyaret etmiştik. Bu ziyaretimizde ise söz konusu protokoldeki yükümlülükleri hayata geçirmek adına atılacak adımları ele alacağız. Bu arada o çalışmalarla ilgili bazı gelişmeler de oldu. Daha önceki gelişimizde Türkiye’den Kürdistan Bölgesi’ne uçak sefeleri yoktu. Bu girişimlerimizle Erbil-Antep ve diğer yerlerden uçak seferleri başladı. Aynı zamanda Habur Sınır Kapısı’nın yenilemesi için çalışmalar başladı. Önümüzdeki hafta Dışişleri Bakanı’nın (Mevlüt Çavuşoğlu) Erbil’i ziyaret etmesi gibi çalışmalar yapıldı. Bu çabaların ilişkilerin yeniden gelişmesine yönelik olduğunu görebiliyoruz.”

Kontrol Edin

İngiltere’den Rojava’da yeni girişim

İngiltere Dışişleri Bakanlığından bir heyetin Demokratik Toplum Partisi (PYD) ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) …