Anasayfa / Ortadoğu / Çavuşoğlu: YPG ve rejimin durumu istismar etmesi engellenmeli

Çavuşoğlu: YPG ve rejimin durumu istismar etmesi engellenmeli

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin çekilme sürecinde PYD ve YPG’nin siyasi boşluktan yararlanmasının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Brüksel’de düzenlenen “Suriye’nin ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi” konferansının açılış konuşmasını yaptı.

ABD’nin çekilme sürecinin siyasi boşluk yaratmaması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, siyasi boşluğun oluşmasını, YPG ve rejimin durumu istismar etmesinin engellenmesi gerektiğini söyledi.

Yeni Suriye anayasası çalışmalarına değinen Çavuşoğlu, “Astana sürecindeki ortak çalışmalarımız sonucu Anayasa Komitesi’nin kurulmasının son aşamasına gelinmesi sağlanmıştır” dedi.

Bunun yanı sıra, Astana sürecinin aynı zamanda Esed rejimi ve muhalefet arasında mahkumların karşılıklı serbest bırakılmasını sağlayarak güven inşasına katkıda bulunacağı belirtildi.

Çavuşoğlu ayrıca, “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi, bir insani trajedinin daha gerçekleşmesini engelleme ve Türkiye ile Avrupa’ya yeni bir göç akınının önüne geçme konusunda başarılı oldu” ifadelerini kullandı.

ABD’nin çekilme sürecinin Suriye’nin toprak bütünlüğü ve Türkiye’nin güvenlik endişeleri dikkate alınarak gerçekleşmesi gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye’nin ABD ve Suriye’deki diğer aktörlerle konuya ilişkin yakın irtibatını sürdürdüğünü dile getirdi.

Kontrol Edin

Fehim Taştekin’den MİT ile YPG arasında görüşme iddiası

Araştırmacı-yazar Fehim Taştekin bugün Duvar’da yayınlanan yazısında MİT ile YPG arasında görüşmelerin yaşandığını ve Öcalan …