Anasayfa / Ortadoğu / Cumhur İttifakı’nda çatlak

Cumhur İttifakı’nda çatlak

31 Mart’ta MHP’den AK Parti’ye geçen Isparta Belediyesi’nde 55 ülkücü kökenli personelin temizlik ile park ve bahçeler müdürlüğüne sürüldüğü, 6 kişinin de işten çıkarıldığı iddiası Cumhur İttifakı’nda çatlak yarattı. Konuyu MHP genel merkezine ilettiğini söyleyen MHP Isparta İl Başkanı Nail Bayram, “MHP’li olmaları ya da işe girişlerinde MHP referansıyla işe girmiş olmaları suç mu? Biz Cumhur İttifakı için yollara düştük, kapı kapı oy istedik” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

31 Mart’ta MHP’den AK Parti’ye geçen Isparta Belediyesi, MHP’li başkan zamanında kent meydanına yerleştirilen bozkurt ve çift başlı kartal heykelini gece yarısı kaldırtmıştı. Bu durum Cumhur İttifakı tarafları arasında gerginliğe neden olmuştu. AK Partili belediyenin şimdi de 55 ülkücü kökenli personeli temizlik ile park ve bahçeler müdürlüğüne sürdüğü, 6 kişiyi de işten çıkardığı iddia edildi. MHP Isparta İl Başkanı Nail Bayram konuyu MHP genel merkezine ilettiğini söyledi.

Isparta Belediye Başkanı seçilen AKP’li Şükrü Başdeğirmen’in, eski belediye başkanı MHP’li Yusuf Ziya Günaydın tarafından Mimar Sinan Caddesi’ne yerleştirilen bozkurt ve çift başlı kartal heykelini gece yarısı kaldırtması, Cumhur İttifakı ortakları arasında gerginliğe neden olmuştu. Bu gerilimin ardından şimdi de işten çıkarma ve görev yeri değiştirme krizi çıktı. İddialara göre; AK Partili belediye MHP’li oldukları gerekçesiyle 55 personelin görev yerini değiştirdi. 6’sı temizlik personeli, 1’i grafiker, 3’ü de aşçı olmak üzere 10 işçinin de işine son verdi.

“CUMHUR İTTİFAKI İÇİN YOLLARA DÜŞTÜK”

MHP Isparta İl Başkanı Nail Bayram, konuyu MHP’ye genel merkeziyle görüştüğünü belirterek şöyle konuştu; “Çıkarılan sadece 6 kişi, yeri değiştirilen 55 kişi. Ama işin gerçeğine baktığımız zaman 300 kişi zor durumda. Kimse ne yapacağını bilmiyor. MHP genel merkezimizle de konuyu görüştüm. Eğer ortada işlenmiş suçlar varsa, tamam kabul işten çıkarılabilirler ya da görevleri değiştirilebilir. Ama sadece MHP’li olmaları ya da işe girişlerinde MHP referansıyla işe girmiş olmaları suç mu? Biz Cumhur İttifakı için yollara düştük, kapı kapı oy istedik. Cumhurbaşkanımızın kazanması için elimizden geleni yaptık. İnanıyoruz ki, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen yaşanan mağduriyetleri çözüme kavuşturacaktır. Biz kimsenin mağdur olmamasını istiyoruz.”

BENZER KRİZLER YAŞANMIŞTI

Cumhur ittifaklarının ortakları AK Parti ile MHP arasında buna benzer gerginlik Kırşehir ve Kastamonu’da yaşanmıştı. MHP’den AK Parti’ye geçen Kastamonu’nun Bozkurt ve İnebolu ilçelerinde AKP’li belediye başkanları, belediyede çalışan Ülkü Ocakları ilçe başkanlarını çöp görevlisi yapmıştı. MHP Kastamonu İl Başkanı Yüksel Aydın duruma sert tepki göstermişti.

MÜDÜRLER ÇÖP TOPLATMAYA VERİLMİŞTİ

AK Parti’nin MHP’nin elinden aldığı Kırşehir’e bağlı Mucur ve Çiçekdağı belediyelerinde de benzer gerginlikler yaşanmıştı. Mucur İlçe Belediye Başkanlığını kazanan AKP’li Atılgan Yılmaz’ın, MHP döneminde işe alınan 3 işçiye yoldan geçen araçları saydırdığı ileri sürülmüştü. Aynı şekilde Çiçekdağı Belediye Başkanı AK Partili Hasan Hakanoğlu da MHP’li belediye döneminde işe alınan bazı müdürleri çöp toplamakla görevlendirmişti.

MHP ADAYI YARIŞI KAYBETMİŞTİ

31 Mart seçimlerinde Isparta’da AK Parti adayı Şükrü Başdeğirmen, kullanılan oyların yüzde 38’ini alarak başkanlık koltuğuna oturdu. MHP adayı Yusuf Ziya Günaydın ise yüzde 30,8’de kalarak 5 yıldır oturduğu koltuğu kaybetti.

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …