Anasayfa / Ortadoğu / Demokratik Suriye Güçleri Esad yönetimini sorumlu tuttu

Demokratik Suriye Güçleri Esad yönetimini sorumlu tuttu

Suriye Demokratik Güçleri (HSD), Fırat’ın doğusundaki Deyrül Zor bölgesinde Arapların bir süredir düzenlediği protestolardan Beşar Esad yönetimini sorumlu tuttu. HSD’den yapılan açıklamada, Suriye hükümetinin bazı Arap aşiretleri üzerindeki nüfuzunu kullanarak Arapları protesto düzenlemeleri için kış-kırttığı savunuldu.

Deyrül Zor bölgesinden bir süredir, Arap aşiretlerin liderliğinde HSD’ye karşı protestolar düzenlendiği yönünde haberler geliyor. Protestoların ‘daha iyi hizmet, daha fazla iş ve karar verme mekanizmalarında daha fazla rol’ talebiyle yapıldığı belirtilirken, Washington Post gazetesi “Doğu Suriye’de Kürt karşıtı protestolar ABD’nin planlarını teh-likeye atabilir” yorumu yapmıştı.

HSD ise dün, bu eylemlerin yoğunlaştığı Şuhayl ilçesinde bir operasyon başlattı. İlçede IŞİD bağlantılı 20 militanın yakalandığı ve si-lahlarına el konulduğu açıklandı. HSD açıklamasında, geçen hafta benzer bir bas-kında sekiz sivilin ö-ldürüldüğü iddiası da yalanlandı. Bu iddianın ardından, bölgede protestolar düzenlenmiş ve HSD karargahlarına sal-dırılar düzenlenmişti.

‘ŞAM YÖNETİMİ DURUMU TIRMANDIRIYOR’

HSD’nin açıklamasındaki bir diğer dikkat çekici nokta da, Beşar Esad yönetimine yönelik su-çlama oldu. Açıklamada, son haftalarda HSD’ye karşı düzenlenen protestolardan Şam yönetimi sorumlu tutuldu; ‘Suriye rejiminin durumu tırmandırmak, kazanç sağlamak ve halkı protesto için ajite etmek amacıyla bazı aşiretler üzerindeki nüfuzunu kullandığı’ belirtildi.

AKAİDAT AŞİRETİ: YÖNETİMİ BİZE VERİN

Şuhayl’daki Akaidat aşiretinin iki gün önceki toplantısında, HSD’yi detekleyen ABD liderliğindeki uluslararası koalisyona, ilçenin yönetiminin aşirete verilmesi çağrısı yapılmıştı.

ŞAM, BM’YE BAŞVURDU

Suriye Dışişleri Bakanlığı ise pazartesi günü BM Güvenlik Konseyi’nden ‘HSD’nin işlediği su-çlara’ karşı harekete geçilmesini istemiş, “Vatandaşlarımızı koruma hakkımız saklıdır” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Duvar

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …