Anasayfa / Ortadoğu / Demokratik Suriye Güçleri ile Birleşmiş Milletler bir plan imzaladı

Demokratik Suriye Güçleri ile Birleşmiş Milletler bir plan imzaladı

Demokratik Suriye Güçleri (QSD), Birleşmiş Milletler’in (BM) çocukların silah altına alınmasını yasaklayan ve çatışmalardan korunmasını öngören aksiyon planını imzaladı.

QSD adına Mazlum Abdi’nin katıldığı imza törenine, Birleşmiş Milletler adına ise Çocuklar ve Si-lahlı Ça-tışmalar’dan sorumlu özel temsilcisi Virginia Gamba katıldı. İmza töreni, BM’nin ikinci büyük binası olan Cenevre’deki Palais des Nations’da düzenlendi.

Birleşmiş Milletler Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar Özel Temsilcisi Virginia Gamba yaptığı yazılı açıklamada, QSD’nin anlaşmayı imzalayarak çocukların si-lah altına alınmasını engelleme ile hiçbir şekilde ça-tışmalarda yer almamalarına ilişkin taahhüt verdiği vurgulandı. ETHA’daki habere göre, açıklamada, imzalanan aksiyon planıyla birlikte 18 yaşın altındaki kişilerin ayrılması ve çocukların si-lah altına alınması veya ça-tışmalarda kullanılmasına karşı önleyici önlemler almayı taahhüt ettiğine dikkat çekildi.

BM ÖZEL TEMSİLCİSİ: ÖNEMLİ BİR GÜN

QSD’nin çocukların si-lah altına alınmasını yasaklayan ve buna karşı önlem alan aksiyon planını imzalamasının önemli olduğunu vurgulayan BM Özel Temsilcisi Virginia Gamba, “Bugün, Suriye’de çocukların korunmasına ilişkin önemli bir gündür ve QSD’nin kendi çatısı altında hiçbir çocuğun si-lah altına alınmaması ve herhangi bir operasyonel birlikte görev almayacaklarına dair anlamlı bir taahhüt verdiği bir sürecin de başlangıcıdır” diye konuştu.

BM açıklamasında, söz konusu aksiyon planının BM ile QSD yetkilileri arasında yapılan sıkı görüşmelerden sonra imzalandığı da belirtildi.
BM Özel Temsilcisi Gamba, çocukların si-lah altına alınmasını engellemeye dönük aksiyon planlarının sav-aşan tarafların tutumlarını değiştirmeleri, çocuklara yönelik ağır ihlallerin engellenmesi ve ça-tışmalardan etkilenen çocuklara yönelik korumanın iyileştirilebilmesi açısından oldukça önemli olduğunun altını çizdi.

Gamba, daha önce BM Genel Sekreteri’nin çocuk sav-aşçılara ilişkin raporunda yer alan tüm güçlere çağrı yaparak, çocukların sil-ah altına alınmaması için gerekli adımların atılmasını da istedi.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …