Anasayfa / Ortadoğu / Demokratik Suriye Güçleri’nden Afrin açıklaması

Demokratik Suriye Güçleri’nden Afrin açıklaması

Demokratik Suriye Güçleri (HSD) Genel Komutanı Mazlum Kobani, Türkiye’nin Suriye’de çözümün önündeki temel engel olduğunu belirterek, “Efrin meselesi çözülmeden Türkiye ile bir uzlaşmaya varamayız” dedi.

Mazlum Kobani, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli El Beyan gazetesine gündeme ilişkin konuştu.

“Suriye krizinin sona ermesi için genel bir çözüme ulaşılması, her şeyden önce Suriye halkına bağlıdır” diyen Kobani, sözlerine şunları ekledi:

“Suriyeliler arası müzakere yönteminin, Kuzey ve Doğu Suriye meselesi de dahil olmak üzere Suriye’deki tüm meselelerin çözümünün temeli olduğuna inanıyoruz.”

Mazlum Kobani

Şam’ın Rojava ve Doğu Suriye’deki mevcut durumu, Özerk Yönetim ve HSD’yi hala kabul etmediğini belirten Kobane, şunları söyledi:

“Amerika’nın HSD ve Şam arasındaki diyalogları engellediğine ilişkin söylemlere gelirsek, burada esas olan Amerika’nın rolü değildi. Kuzey ve Doğu Suriye bileşenlerinin siyasi kararları dış güçlerin iradesi altına giremez.

Türkiye hükümeti kendi ilişkileri üzerinden Şam merkezi hükümetine bas-kı kurarak Kuzey ve Doğu Suriye’deki tüm bileşenlerin Şam’la ilişkilerini engellemek istiyor. Türkiye açıkça Ankara mutabakatının aktifleştirilmesini ve mutabakata göre Türkiye güçlerinin istediği zaman Suriye topraklarına girmesini sağlamak istiyor.”

Mutabakatın uygulanmasının Şam yönetimine hiçbir fayda sağlamayacağını belirten Kobani, “Gelecekte bu sadece Türk devletinin Suriye topraklarındaki işgalini meşrulaştırmak ve terörist grupların Suriye topraklarında güçlenmesi dışında hiçbir şey getirmeyecektir.

Türkiye ulusal güvenlik bahanesiyle Fırat’ın doğusu ve Minbic’i iş-gal etmek istiyor. Son süreçte amacına ulaşmak için askeri ve güvenlik çalışmalarını arttırmış durumda” diye konuştu.

Türkiye’nin “güvenli bölge” oluşturma çabalarına ilişkin ise Mazlum Kobane şu ifadeleri kullandı:

“Daha önce de uluslararası denetimde Fırat’ın doğusunda güvenlik ve istikrara hizmet edecek bir güvenli bölgeyi kabul edebileceğimizi söylemiştik. Tüm kesimler tarafından kabul edilecek bir forma ulaşmak için görüşmeler devam ediyor. Güvenli bölgenin Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesini getirmemesi, Türkiye’ye meşruluk sağlamaması konusunda ısrarcıyız. Diğer yandan da Afrin meselesi çözülmeden Türkiye’yle bir uzlaşmaya varamayız.

Afrin’in kendi halkına geri dönmesi, bizim öncelikli meselemizdir, Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerinde güvenlik ve istikrar ya da siyasi gelişmelerden Afrin olmadan söz etmemiz mümkün değil. Afrin halkının geri dönüşü, uluslararası koruma altında onlardan alınan mal ve mülklerinin geri alınışı, demografik değişimin durdurulması, Afrin’in eski haline geri dönüşü güvenli bölge görüşmeleri ve başarısı için önemli bir konu.

Afrin iş-galini uluslararası bir komplo olarak görüyoruz. Uluslararası toplumun Afrin konusundaki sessizliği bunun göstergesidir. Gerçekler de Astana ve Soçi’de gizlidir.”

Mazlum Kobani, 9 Nisan’da yaptığı açıklamada ise, “Afrin’den çıkma ve Suriye’nin kuzeyine yönelik teh-ditleri sonlandırma” şartıyla Türkiye ile diyalog geliştirmeye hazır olduklarını söylemişti.

Suriyeli güçlere yeni süreçte barış çağrısında bulanan Kobani, Suriye’nin güvenliğine dönük saldırılara karşı “meşru savunma haklarını” kullanacaklarını da kaydetmişti.

Kontrol Edin

Demokratik Suriye Güçleri güvenli bölgenin detaylarını açıkladı

Rojava’da ABD ile mutabakata varılan ‘güvenli bölge’ anlaşmasının, ABD’den gelen üst düzey askeri yetkililerle yapılan …