Anasayfa / Ortadoğu / Demokratik Suriye Güçleri’nden Şam’a çağrı

Demokratik Suriye Güçleri’nden Şam’a çağrı

Demokratik Suriye Güçleri (HSD), Suriye hükümetinin kendilerine yönelik açıklamalarına tepki göstererek, “Bölge halkını terörden koruma görevini yerine getirmeyen Suriye rejim güçlerinin bölge halkı adına konuşma hakkı da yoktur” açıklamasında bulundu. HSD ayrıca Şam’a diyalog geliştirme çağrısında bulundu.

HSD Genel Komutanlığı, Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın kendilerini “su-çlu milisler” olarak tanımlayıp, “HSD’nin elindeki toprakların kontrolünü sağlayacağız” ifadelerine karşı açıklama yaptı.

HSD’nin resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, “Suriye Dışişleri Bakanlığı, bir kez daha gerçek dışı açıklamaları ile kamuoyu ve Birleşmiş Milletleri (BM) yanıltmayı amaçlamaktadır. Bir kez daha Suriye rejim güçlerinin gerçek dışı su-çlamalarının, terörle mücadelemizi ve Suriye halklarına verdiğimiz sözleri yerine getirmemizi engellemeyeceğini vurguluyoruz” ifadelerine yer verildi.

“Kuzey ve Doğu Suriye halklarının, Demokratik Suriye Güçleri’nin kurulmasından önce 2012 yılında gerçekleştirdiği barışçıl eylemleri ile Suriye rejim güçlerini bölgeden çıkarmayı başardığı herkes tarafından bilinmektedir” denilen açıklamanın devamında şu sözlere yer verildi:

“Demokratik Suriye Güçleri’nin halkın talepleri doğrultusunda bölgedeki DAİŞ terörüne karşı koruduğu dönem, Suriye rejim güçleri bu konu ile hiç ilgilenmedi. Suriye rejim güçleri kilometrelerce bölgeden uzaktı ve başkentteki kurumlarını korumak ile meşguldü. Demokratik Suriye Güçleri, ulusal sorumluluğu çerçevesinde yürüttüğü mücadelesinde 11 bin şe-hit verdi ve 24 bin sa-vaşçısı yaralandı. Bölge halkını terörden koruma görevini yerine getirmeyen Suriye rejim gü-çlerinin bölge halkı adına konuşma hakkı da yoktur.

Bu temelde Kuzey ve Doğu Suriye’deki altyapının tamamı, hükümet binaları, köprü, iş alanları, petrol alanlarının Suriye rejim güçlerine ait sa-vaş uçaklarının gelişigüzel bom-bardımanları nedeniyle büyük hasar gördüğünü belirtiriz.

DAİŞ çe-teleri, bugün dahi Suriye rejim güçlerinin kontrolü altında bulunan alanlardan Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük terör sal-dırısı hazırlıkları yapıyor ve sivilleri hedef alıyor. Güçlerimizin ya-kaladığı DAİŞ çe-telerinin neredeyse tamamı “Fırat kalkanı” ve Suriye rejim güçlerinin kontrolü altında bulunan bölgelerden geldiğini itiraf etti.”

Suriye hükümet gü-çlerinin tüm bunlara rağmen Kuzey ve Doğu Suriye halklarını birbirine düşürmeyi amaçladığına vurgu yapılan açıklamada Şam yönetimine diyalog çağrısında bulunuldu.

Açıklamda, “Suriye Dışişleri Bakanlığı’na bir kez daha güçlerimize ve Kuzey ve Doğu Suriye halklarına dönük bu tutumlarından vazgeçmeleri çağrısında bulunuyoruz. Suriye rejim güçlerine, bölgede kalıcı bir çözümün sağlanması, halkın yaşadığı acıların son bulması ve barış ve güvenlik için Kuzey ve Doğu Suriye’de Kürt ve Arap halkı başta olmak üzere tüm halk ve inançların temsilcisi olan güçlerimiz ile diyalog geliştirme çağrısında bulunuyoruz. Bu temelde Özerk Yönetim ve Demokratik Suriye Güçleri resmi olarak tanınmalıdır” denildi.

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …