Anasayfa / Ortadoğu / El Nusra liderinden İdlib çağrısı

El Nusra liderinden İdlib çağrısı

Kaide’nin Suriye kolu El Nusra Cephesi’nin yeniden şekillendiği Heyet Tahrir Şam (HTŞ), tek kalesi konumundaki İdlib vilayetini kaybetmemek için taraftarlarına si-laha sarılıp imdada gelmesi çağrısı yaptı. Rusya destekli Suriye hükümet güçleri İdlib sınırında bazı köyleri Nusra’dan kurtarmaya başlarken, örgütün lideri Ebu Muhammed El Colani, bir video yayımlayarak “İmkanı olan herkesi si-lahlanmaya ve sa-vaş alanında yerini almaya çağırıyoruz” dedi.

İdlib, Astana Mutabakatı çerçevesinde Suriye’de oluşturulan dört ‘Gerilimi Azaltma Bölgesi’nden biri. Rusya, Türkiye ile vardığı mutabakat uyarınca, gidecek başka yeri kalmamış olan Nusra’nın İdlib’den çıkmasını isterken ‘Suriye topraklarındaki bu son terör yuvasının sonsuza dek varlığını sürdürmesinin imkansız olduğunu’ vurguluyor.

Colani ise Hama’nın kırsalında cihatçı medya mensuplarına verdiği mülakatta, Rusya destekli Suriye hükümet güçlerinin yeni hamlelerinin ‘önceki tüm anlaşmaların ve konferansların ö-lümü’ anlamına geldiğini söyledi.

Kamuflaj üniforma giydiği dikkat çeken Nusra lideri, sadece cihatçılara ve askeri güce güvenilebileceğini belirtti. Nusra lideri, İdlib’in batısında, Lazkiye’nin güneydoğusunda yer alan Rusya’nın Hmeymim hava üssüne düzenlenen sal-dırılardan sorumlu tutulmalarıyla ilgili şöyle konuştu:

“Kadınlarla çocukların ö-lümüne yol açan bu üssü bom-balamak devrimcilerin hakkıdır. Rusya liderliği Hmeymim’e yönelik bom-bardımanın durmasını istiyorsa, rejimi desteklemeyi ve Suriye halkı ile sivilleri ö-ldürmeyi kesmelidir.”

Rusya ile Türkiye arasında Türk tarafından karşılaması beklenen birçok maddesi olan İdlib mutabakatı, öncelikle Nusra ve bağlantılı grupların tampon bölgeden çekilmeyi reddetmesi nedeniyle uygulamada sorunlarla karşı karşıya.

Kontrol Edin

El Nusra İdlib’in güneyinde Suriye ordusunu hedef aldı

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre Fetih el Şam’a bağlı birlikler İdlib’in güneyindeki hükümete …