Anasayfa / Ortadoğu / Erbil’de Kürtçeye yer vermeyen kafeteryanın tabelası söküldü

Erbil’de Kürtçeye yer vermeyen kafeteryanın tabelası söküldü

Erbil’de Kürtçe’ye yer vermediği için bir kafeteryanın tabelası söküldü.

Erbil’de bir kafeterya tabelasına Türkçe, İngilizce ve Arapça “Hoş geldiniz” yazdı. Tabelada Kürtçe yer almadığı için kaldırıldı.

Rûdaw’a konuşan Erbil Kaymakamı Nebez Abdulhamid, “Erbil’de bir kafetaryayı, tabelasına Türkçe, İngilizce ve Arapça dilleriyle ‘Hoş geldiniz’ yazdığı ve sadece Kürtçe yazmadığı konusunda şikayet ettiler. Bundan dolayı tabelanın kaldırılmasına ve yönetmeliklere uyulmasına karar verdik” dedi.

Abdulhamid, bütün kafetarya, lokanta ve diğer işletmelerin yönetmeliklere uyarak Kürtçeyi kullanmaları için gerekli kurulları görevlendirdiklerini ve yönetmeliklere uymayan iş yerleri tabelalarının kaldırılması talimatı verdiklerini ifade etti.

Kürdistan Bölgesi’nde Kürtçe, Arapça, Türkmence, Süryanice ve Ermenice olmak üzere 5 resmi dil var. Kürdistan Bölgesi Anayasasına göre, her millet anadilinde eğitim görme hakkına sahip.

Kürdistan Bölgesi’nde aralarında Türkmen ve Süryanilerin de bulunduğu bileşenler, 26 yıldır kendi ana dillerinde eğitim görüyor. Bileşenlerin kendilerine ait eğitim kurumlarının yanı sıra, basın-yayın organları da bulunuyor.

Kaynak: Rûdaw

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …