Anasayfa / Ortadoğu / Ezidi cemaati kararını verdi: Dönebilirler

Ezidi cemaati kararını verdi: Dönebilirler

Irak’taki Ezidi cemaati, IŞİD’lilerin cin-sel sal-dırısına maruz kalan Ezidi kadınlar ve çocuklarının cemaate geri dönebileceği kararını verdi. Binlerce kadın çocuklarından ayrılmamak için Suriye’den Irak’a geri dönemiyordu.

Irak’taki Ezidiler, IŞİD’lilerin cin-sel sal-dırısına uğrayan Ezidi kadınlar ve cin-sel sal-dırı sonucu doğan çocuklarıyla ilgili uzun süren tartışmaların ardından karar verdi. Ezidi Yüksek Ruhani Konseyi, savaş sırasında IŞİD’liler tarafından esir alınan Ezidi kadınlar ve çocuklarının Ezidi toplumuna kabul edileceğini açıkladı.

Irak’taki Ezidi toplumunun lideri Îdo Baba Şeyh, bu durumdaki kadınlar ve çocuklarının toplumlarından dışlanmayacağını ve cemaatlerinin birer üyesi olarak kabul edileceğini belirtti. Esa-retten kurtarılan çok sayıda Ezidi kadın, Irak’taki cemaatin kabul etmemesi nedeniyle çocuklarını Suriye’de bırakmaya zorlandıklarını bildirmişti.

2014 yılında Ezidilerin yoğun olarak yaşadığı Irak’ın Şengal bölgesini ele geçiren IŞİD üyeleri soy-kırım amacıyla binlerce kişiyi ö-ldürmüş, binlerce kadın ve kız çocuğunu ka-çırmıştı. Ancak IŞİD’in yenilgiye uğratılmasıyla tut-saklıktan kurtulan ve yaşadıkları yerlere geri dönmeye başlayan Ezidi kadınlar topluluk içerisinde sakıncalı olarak karşılanmıştı.

Halen IŞİD’in kaçırdığı 3 bin civarında Ezidi’nin kayıp olduğu tahmin ediliyor. Ailelerinden ka-çırılan bazı kız çocukları IŞİD’li ailelere verilmiş, bazı erkek çocukları ise IŞİD saflarında sa-vaşmaları için ideolojik ve askeri eğitime tabi tutulmuştu. Suriye’nin kuzeydoğusunda Kürtlerin kontrolündeki bölgede Ezidilere yardım için kurulan Beyt Ezidi Vakfı, Irak’taki evlerine dönebilecek halde olan Ezidi kadınların çocuklarından ayrılmamak için Suriye’de kaldığını belirtti. Vakıf, bazı kadınların ise Ezidi toplumundan dışlanmamak için cin-sel sal-dırı sonucu doğan çocuklarını evlatlık olarak verdiğini kaydetti. Ezidi lider Îdo Baba Şeyh, kayıp kadınların bulunması için IŞİD’den kurtarılan bölgelerden tahliye edilenlerin toplandığı Suriye’nin kuzeydoğusundaki mülteci kamplarına iki temsilci gönderdiklerini açıkladı.

Ezidilere yardım amacıyla faaliyet gösteren ABD merkezli Yazda isimli örgütün kurucusu Murat İsmail ise, Ezidi liderler tarafından verilen karara rağmen tut-saklıktan dönen kadınların ve çocuklarının toplumda kabul görmelerinin zaman alacağını söyledi. İsmail, birçok kadının başka ülkelere yerleşmek için çaba göstereceğini ve yaşadıkları trav-manın izini bu yolla atlatmaya çalışacaklarını ifade etti.

Kontrol Edin

Demokratik Suriye Güçleri’nden sınırda yeni hamle

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Suriye Demokratik Güçleri’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda askeri tah-kimatlarının bir bölümünü yı-ktığını duyurdu. …