Anasayfa / Ortadoğu / Ezidi Ruhani Meclisi’nin kararı Ezidileri ikiye böldü

Ezidi Ruhani Meclisi’nin kararı Ezidileri ikiye böldü

Ezidi Yüksek Ruhani Meclisi’nin, IŞİD’lilerin te-cavüzü sonucu doğan çocukları topluma kabul etmeyeceğini açıklaması Ezidi toplumunu ikiye böldü.

Ezidi Yüksek Ruhani Meclisi (EYRM) Başkanı ve Ezidi Miri Vekili Hazım Tahsin Beg tarafından 24 Nisan’da yapılan açıklamada, IŞİD’den kurtarılan tüm Ezidilerin topluma geri kabul edileceği belirtildi. Ezidiler tarafından bu karar önemli bir adım olarak değerlendirildi. Fakat tekrar toplanan meclisin, IŞİD militanlarının te-cavüzü sonucu hamile kalan Ezidi kadınların çocuklarının topluma kabul edilmeyeceği ilan etmesi tartışma yarattı.

Eyüp Burç

Independent Türkiye’den Abdülhakim Günaydın’a konuşan gazeteci Eyüp Burç, IŞİD’in 2014’te Ezidilerin yaşadığı bölgelere gerçekleştirdiği saldırıların ardından, binlerce Ezidi kadın ve çocuğu e-sir alarak pazarlarda sattığını hatırlatarak, bu durumu “tarihin şahit olduğu en büyük zu-lüm” olarak nitelendirdi.

Ruhani Meclisi’nin, te-cavüz sonucu doğan çocuklar için aldığı son kararın, Ezidi toplumunu ikiye böldüğü aktaran Burç, konuyla ilgili farklı tartışmaların devam ettiğini kaydetti.

Ezidi Yüksek Ruhani Meclisi’nin “herkesi kabul eden” 24 Nisan kararını çok önemli bulduğunu vurgulayan Burç, kararın değiştirilmesinde bir kesim Ezidi entelektüel ve ileri gelenlerin etkisinin olduğunu söyledi.

Yüksek Ruhani Meclisi’nin kararının fanatik Ezidilerin bas-kısı sonucu değiştiğini savunan Burç, şunları söyledi:

“Kararın değişeceğini ve alınan ilk karara dönüleceğini düşünüyorum. Çünkü insani olan, dinimizin de öngördüğü ve trajediden kurtulmaya yönelik çözüm birinci karardır. Dini kurumlarda da bu tartışmalar devam ediyor. Kanaatimce son karar ilk kararın ruhuna uygun olarak değiştirilecek. Ezidilerin lideri Mir Tahsin ölünce ağırlığını koyacak kimse kalmadı. Mir’in dört çocuğu var, hepsi halefi ve hiç kimse seçilebilme ihtimalini riske atmak istemiyor. Dolayısıyla Mir hayatta olsaydı veya yeni Mir seçilirse karar tekrar gözden geçirilecektir diye düşünüyorum.”

Mir Tahsin Beg

’24 NİSAN KARARI GEÇERLİDİR’ 

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkan Yardımcısı Dr. Azad Barış tartışmalı son kararı “kors-an” olarak niteliyor. Kararın Ezidi Yüksek Ruhani Meclisi’nin bütün üyelerinin katılımıyla alınmamasını bu yoruma gerekçe olarak gösteriyor. Barış’a göre, te-cavüz çocuklarını kabul etmeme kararı, dışarıdan gelen bas-kı sonucu revize edilerek alındı. Barış kendileri açısından 24 Nisan kararının geçerli olduğunu söyledi.

Azad Barış

Barış, “Çünkü 24 Nisan’daki kararda çocukları kabul etmiyoruz diye bir ibare yok. İbare olmadığı için de anneleriyle beraber çocuklar da kabul edilecek. Fakat karardan sonra geri adım atsınlar diye dışarıdan bir bas-kı uygulandı. Bu bas-kıya dayanamayıp ‘kadınları kabul ediyoruz ama çocukları kabul etmiyoruz’ diye açıklamalar yapılıyor. Bu sonradan alınmış bir karardır ve bunu tanımıyoruz” dedi.

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …