Anasayfa / Ortadoğu / Haşdi Şabi’den flaş çekilme kararı

Haşdi Şabi’den flaş çekilme kararı

Haşdi Şabi güçlerinin, Musul’un merkezini oluşturduğu Ninova Vilayeti’nin batısında kalan Suriye sınırındaki bölgelerden çekilmeye başladığı, yerine Irak ordusu ile polisinin yerleşetiği bildirildi.

Irak ordusundan üst düzey bir komutanın El Arabi El Cedid sitesine verdiği verdiği demeçte, Haşdi Şabi’nin dün geceden itibaren çekilmeye başladığı bölgelerde güvenliği Irak ordusunun devralacağını kaydetti.

Yetkili, “Bu askeri hareketlilik, güvenlik boşluğu yaşanan söz konusu bölgenin kontrolünün yeni bir planla sağlanması çerçevesinde yapılıyor. Eldeki istihbarat bilgileri bu kararın çıkmasında etkili oldu. Çünkü DAİŞ kalıntılarının, Tel Abite, Beac, Hezer ve Qayrawan’a sal-dırı hazırlığı içinde olduğu belirtiliyor. DAİŞ’in, Musul’a giden yolu açmak için bu bölgeleri işgal etmek istediği bilgisi var” diye konuştu.

Sünnilerin yaşadığı söz konusu bölgelerde Haşdi Şabi’nin yaptığı hak ihlalleri, endişeye yol açıyordu. Haşdi Şabi’nin çekilmesinin, bölge sakinleri tarafından da olumlu karşılanacağı ifade ediliyor.

2014 Haziran’ında DAİŞ’in ele geçirdiği Ninova Vilayeti, 3 yıl aradan sonra Peşmerge Güçleri, Irak ordu ve polis birlikleri ile Haşdi Şabi’nin katıldığı operasyonlarla kurtarıldı. Daha sonra Haşdi Şabi’nin bölgeye yerleşmesi, ciddi tartışmalara neden olmuştu.

Sınırda yaşanan güvenlik zaafı nedeniyle DAİŞ sık sık sal-dırılar düzenliyor.

Kaynak: K24

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …