Anasayfa / Ortadoğu / Hafter Güçleri: “Türk İHA’sını düşürdük”

Hafter Güçleri: “Türk İHA’sını düşürdük”

El Arabiya haber sitesinin aktardığına göre, Hafter’e bağlı Ulusal Ordu güçlerinden yapılan açıklamada, Trablus’un güneyindeki Ayn Zara bölgesinde Türkiye’ye ait bir İHA’nın düşürüldüğü açıklandı. Öte yandan Türk İHA’larının düzenlediği sal-dırılar sonucunda Hafter’a bağlı Libya Ulusal Ordusu mensubu 8 askerin hayatını kaybettiği ilan edildi.

HALİFE HAFTER KİMDİR?

Mareşal Halife Belqasim Hafter 1943 yılında Libya kenti Ajdabiya’da dünyaya geldi. Libya-Amerikan askeri subayı ve Libya Ulusal Ordusu’nun (LNA) başkanlığını yapıyor. 2 Mart 2015 tarihinde, Libya Temsilciler Meclisi’ne bağlı silahlı kuvvetlerin komutanlığına seçildi.Muammer Kaddafi’nin altındaki Libya ordusunda görev yaptı ve 1969’da Kaddafi’yi iktidara getiren darbeye katıldı. Ardından Çad’da tu-tuklandı. Tu-tukluyken, kendisi ve diğer yetkililer, Kaddafi’yi devirmeyi amaçlayan bir grup kurdu.

1990’larda Amerika Birleşik Devletleri hükümetiyle bir anlaşma sonrası serbest bırakıldı ve ABD’de vatandaşlık kazanmak için Virginia eyaletinin Langley kentinde yaklaşık yirmi yıl geçirdi. İki taraf da Hafter’i CIA ajanı olarak su-çladı. 2011 yılında Libya İç Sa-vaşı’nda Kaddafi’yi deviren kuvvetlerde üst düzey bir pozisyonda bulundu. GNC ve İslami köktendinci müttefiklerine karşı bir kampanya başlattı. Bu daha sonraki süreçte iç sa-vaş halini aldı.

RUSYA’YI YENİ PARTNER OLARAK TANIMLAMIŞTI

Halife Hafter, ülkenin batısındaki Trablus hükümeti ile dost olan gruplara karşı acımasız sa-vaş başlatması ve petrol ticareti yapılan bazı limanları ele geçirmek gibi birkaç siyasi operasyonel hamlelerden sonra, Libya’da yükselen önemli aktör halini aldı. Libyalılar’ın siyasi planları olduğu gerekçesiyle mesafeli yaklaştığı Halife Hafter, 2013’de bir muhtıra yayınlayarak “meclisi feshettiğini” ilan etmişti. Hafter’in ABD’nin bölgedeki etkisinin zayıflamasının ardından Rusya’yı yeni bir partner olarak görmeye başladığı ifade ediliyordu.

Batılı ülkelerden aldığı desteğin Halife Hafter’in, Libya’da meclis üstü bir gü-ç haline gelmesinde büyük rol oynadığı biliniyor. Libya’nın doğusundaki muhalif gruplara yönelik düzenlenen askeri operasyonlarda ABD, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır Hafter’e destek veriyordu.

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …