Cumartesi , Nisan 20 2019
Anasayfa / Ortadoğu / HSD’den tutuklu IŞİD üyelerine ilişkin açıklama

HSD’den tutuklu IŞİD üyelerine ilişkin açıklama

Demokratik Suriye Güçleri (HSD) Dış İlişkiler Sorumlusu Abdülkerim Ömer ellerinde tutuklu bulunan IŞİD üyelerine ilişkin açıklamada bulundu. Abdulkerim Ömer, yakaladıkları IŞİD militanlarını yargılamayacaklarını ve bu militanların geldikleri ülkeler tarafından geri alınmaları gerektiğini söyledi.

HSD’nin elinde kaç tane IŞİD üyesi var sorusu yanıt buldu. Abdülkerim Ömer, konuya ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada ellerinde 44 ülkeden yaklaşık 520 yabancı IŞİD üyesinin yanı sıra 550 kadın ve yaklaşık 1200 çocuğun olduğunu söyledi.

Hiçbir IŞİD üyesini yargı önüne çıkarmayacaklarını belirten Ömer, “Bu tek başımıza taşıyamayacağımız ağır bir yük. Hiçbir IŞİD üyesini yargı önüne çıkarmayacağız. Diğer hükümetler nezdinde sorumluluklarını yerine getirmeleri ve vatandaşlarını geri almaları için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Öte yandan, AFP haber ajansı, HSD’nin Kamışlo kentinde Sudanlı bir kadını ve bir aylık bebeğini, Sudanlı bir diplomata teslim ettiklerini geçti.

Kontrol Edin

DAİŞ Suriye ordusunu hedef aldı: Bilanço ağır

DAİŞ’in Suriye’de rejim askerlerinin üslerine yaptığı sal-dırılarda 35 asker hayatını kaybetti. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin …