Anasayfa / Ortadoğu / İdlib mutabakatına ilk darbe El Nusra Cephesi’nden

İdlib mutabakatına ilk darbe El Nusra Cephesi’nden

Türkiye’nin İdlib’de “terörist” olarak tanımlanan radikal dinci grupları silahsızlandırması beklenirken, Fetih el Şam’ın (eski El Nusra Cephesi) Rusya ile Türkiye’nin İdlib’e ilişkin oluşturduğu mutabakat çerçevesinde silahlarını Türkiye’ye bırakmayı reddettiği belirtildi.

Al Masdar’ın El Nusra ve Uygurlu savaşçılardan oluşan Türkistan İslam Partisi (TİP) komutanlarının ortak açıklamasına dayandırdığı haberine göre El Nusra militanları, RusyaDevlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 17 Eylül’deki Soçi zirvesinde yaptığı İdlib anlaşması kapsamında tanklarını, silahlarını ve roketatar sistemlerini Türkiye’ye vermeyi reddetti.

Haberde, El Nusra ve müttefiklerinin Suriye’nin kuzeybatısında silahlı gruplar ile hükümet güçleri arasında kalan bölgede silahsızlandırılmış bölge kurulmasına ilişkin Rus-Türk inisiyatifini reddettikleri ifade edildi.

Diğer taraftan militanların Lazkiye’nin kuzeyindeki Cebel el Akrad ve İdlib’in Cisr eş Şuğur yerleşimlerini terk etmeyeceğinin altı çizildi.

Kontrol Edin

Rusya’dan, AB’nin Türkiye yaptırımlarına ilişkin flaş açıklama

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki keşif sondaj çalışmalarından …