Anasayfa / Ortadoğu / İdlib operasyonuna yeşil ışık

İdlib operasyonuna yeşil ışık

Suriye Ordusu (SO) ve müttefiklerinin, İdlib’de uzun süredir beklenen sal-dırılarını başlatmaları için yeşil ışık yaktığı iddia edildi.

AL Masdar’ın Şam’daki bir askeri kaynağa dayandırdığı habere göre, Suriye Ordusunun seçkin Cumhuriyet Muhafızları, 4. Zırhlı Tümen ve Kaplan Kuvvetleri, İdlib-Hama eksenindeki operasyona liderlik edecek.

Bu üç gruba, Filistin liderliğindeki El-Kudus Tugayı (Liwaa Al-Quds), Ulusal Savunma Kuvvetleri (NDF) ve Suriye Sosyal Milliyetçi Partisi gibi çeşitli Suriye Ordusu birimleri ve paramiliter birimler katılacak.

Suriye Ordusu ayrıca Suriye Hava Kuvvetleri (SHK), Rus Hava Kuvvetleri ve Hizbullah’tan (Suriye ve Lübnan grupları) yakın askeri destek alacak.

Kaynak, Rus hükümetinin İdlib’deki durum ile ilgili si-lahsızlandırılmış bölgeleri tartışmak için sal-dırıdan önce Türk mevkidaşlarıyla görüşeceğini söyledi.

Sal-dırıların, şu anda sadece si-lahsızlandırılmış bölge ile sınırlı olması muhtemel.

Kaynak, bu operasyonun amacının cihatçı isyancıları hükümetin Mhardeh ve Sqaylabiyeh gibi şehirlerinden uzaklaştırmak ve askerî bölgeyi güvence altına almak olacağını belirtti.

Kaynak: Gazete Fersude

Kontrol Edin

AK Parti’den güvenli bölge açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Rojava’da güvenli oluşturulmasına ilişkin, “Güvenli …