Anasayfa / Ortadoğu / İngiltere, İran’ın Koye saldırısını kınadı

İngiltere, İran’ın Koye saldırısını kınadı

İngiltere’nin Irak Büyükelçisi John Wilkes, İran Devrim Muhafızları’nın Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’in Koye ilçesindeki HDK ve KDP-İ karargâhlarına yönelik saldırısını kınadı.

K24’ün haberine göre, Kürdistan’daki temaslarının yanı sıra Iraklı siyasi taraflarla gerçekleştirdiği görüşmelerin içerisiğine dair basın toplantısı düzenleyen İngiltere’nin Irak Büyükelçisi John Wilkes, İran’ın Koye saldırısını kınayarak, “Halk korku içerisinde. Saldırının amacı halkı öldürmekti” dedi.

İngiltere’nin bölgede yaşanan bazı gelişmelerden endişe içerisinde olduğunu söyleyen Wilkes, “Özellikle İran’ın Koye’ye yönelik füze saldırısı, hedef alınanlar toplantı halindeyken oldu. Ne olup bittiğini daha iyi öğrenmek için HDK ve KDP-İ yetkilileriyle görüşmek istedim. Burada amaç milleti öldürmekti. Burada Irak’ın egemenlik hakkı ihlal edilmiştir. Her ülkenin kendisini koruma hakkı vardır ama bu saldırının koruma ve savunmaya dönük bir amacı yoktur. Bu tür saldırılar ortamı kötüleştirmeye hizmet etmektedir” ifadelerini kullandı.

Basra’da yaşanan gelişmelere de değinen Wilkes, kentteki diplomatik misyon kurumlarına yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunu belirtti.

Kürdistan Bölgesi’nde yapılacak parlamento seçimlerinin önemli olduğunu ve İngiltere olarak seçimlerin zamanında yapılmasını desteklediklerini kaydeden Wilkes, “Seçimler Kürdistan’daki siyasi süreci ileri seviyelere taşıyacaktır. Bazı kesimler boykot çağrısı yapıyor ama geçtiğimiz seçimlerde boykotun hiçbir faydasının olmadığını gördük. Doğru olan seçimlere katılmaktır” diye konuştu.

Irak’ta kurulacak hükümete tüm kesimlerin katılımı olmasını gerektiğinin altını çizen Wilkes, Kürdistan partilerinin Irak hükümetinde yer almasının çok önemli olduğunu ifade etti.

Kontrol Edin

Erdoğan, bakın hangi lider ile kıyaslanmak istemiyor

Gazeteci Fehmi Çalmuk, Hürses’te yayımlanan “Ümmet, Rahmet, Zahmet” başlıklı yazısında dikkat çekici bir anısını paylaştı. …