Anasayfa / Dünya / İngiltere ve Fransa’dan yeni Rojava kararı

İngiltere ve Fransa’dan yeni Rojava kararı

İngiltere ve Fransa’nın Suriye ve Rojava’daki asker sayılarını yüzde 10-15 arasında arttıracağı İtalya’nın da bu konuda kısa süre içerisinde bir karar vereceği belirtildi.

Suriye’den asker çekme kararı alan ABD’nin çekildiği bölgelerde yaşanacak boşlukların İngiltere ve Fransa tarafından dolduruklacağı ile sürüldü.

HaberTürk’ün Foreign Policy’e dayandırdığı habere göre, Trump’ın ulusal güvenlik ekibinin teklifi üzerine İngiltere ve Fransa’nın bölgeye ek asker gönderme kararı aldı.

Habere göre, Rojava’da ABD ile ittifak halinde olan ülkelerden İngiltere ve Fransa, buradaki asker sayısını yüzde 10 ila 15 arasında artıracak. Diğer ülkelerin de az sayıda asker gönderebileceği ancak bunun için ABD’nin ödeme yapması gerekeceği belirtiliyor.

Konu hakkında FP’ye konuşan bir yetkili, ek birliklerin sevkiyatıyla ilgili tarihin ve toplam asker sayısının henüz netleşmediğini söyledi.

İtalya kısa süre içerisinde karar verecek

Haberde, İngiltere ve Fransa’ya ek olarak İtalya’nın da asker gönderip göndermeme konusunda kararını kısa bir süre içerisinde vermesinin beklendiği ifade edildi. Bazı Baltık ve Balkan ülkelerinin de az sayıda asker takviyesi yapmayı düşündüğü belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump 2018 yılının Aralık ayında Rojava ve Suriye’den tamamen çekilme kararını açıklamış, bu karar dönemin savunma bakanı James Mattis ile bazı üst düzey yetkililerin istifa etmesine neden olmuştu. Trump daha sonra kararını yumuşatarak, Suriye’de küçük bir Amerikan kuvveti bırakmayı kabul etmişti.

Geçtiğimiz günlerde Suriye’ye ek asker gönderme teklifi Almanya’ya da sunulmuş ancak Berlin’de hem muhalefet hem de koalisyon ortakları bu teklife tepki göstermişti.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …