Anasayfa / Ortadoğu / Irak’tan Bağdadi’ye operasyon açıklaması

Irak’tan Bağdadi’ye operasyon açıklaması

Irak İçişleri Bakanlığı, Suriye’de IŞİD’e karşı düzenledikleri gizli operasyonda örgüt lideri Ebubekir Bağdadi’nin ka-çtığını açıkladı.

Irak İçişleri Bakanlığı İstihbarat Dairesi Genel Müdürü Ebu Ali es-Sabri, Irak’ın resmi gazetesi Es-Sabah’a demeç verdi.

Ebu Ali es-Sabri, istihbarata bağlı Şahin Birimi’nin, ordu ve Heşdi Şabi’nin desteğiyle Suriye’nin iç kesiminde IŞİD’e yönelik gizli bir operasyon gerçekleştirdiğini belirtti.

Operasyonda örgütün yeni hücreler kurması ve organize olmasının engellendiğini kaydeden, es-Sabri, sözlerine şunları ekledi:

“Operasyonda ayrıca bazı IŞİD’liler ö-ldürüldü. Ebubekir Bağdadi ve onunla birlikte olan teröristler, gizli operasyon başladığı sırada bölgeden ka-çtı.”

Es-Sabri, operasyonun Suriye’nin hangi bölgesinde yapıldığına dair bilgi vermedi, ancak operasyona ilişkin detayları daha sonra kamuoyuyla paylaşılacağını kaydetti.

29 Nisan’da IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi’ye ait olduğu iddia edilen ses kaydı yayınlanmıştı.

Videoda, Sri Lanka sal-dırılarının Bağoz sa-vaşının intikamı olduğunu belirten Bağdadi, “İslam Devleti’nin bugünkü sa-vaşı ö-lüm kalım sa-vaşıdır. İslam’ın Haçlılarla sa-vaşı uzun bir sa-vaştır. Bağoz sa-vaşı sona erdi. Bağoz’da bir kaç yakın adamımı kaybettim. 8 ülkede 92 sal-dırı yapma kararı aldık” ifadelerini kullanıyor.

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …