Anasayfa / Ortadoğu / İran’dan Kürdistan Bölgesi’ne hava harekatı

İran’dan Kürdistan Bölgesi’ne hava harekatı

İran Devrim Muhafızları Ordusu, Kürdistan Bölgesi’nde faaliyet gösteren ‘rejim karşıtı si-lahlı Kürt grupların sınırdaki kamplarını füze, insansız hava araçları (İHA) ve top-çu atışlarıyla vu-rduğunu duyurdu. İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan yapılan açıklamada, ‘son günlerde ülkenin batı ve kuzeybatısından ülkeye sız-maya çalışan militanların sal-dırılarına yanıt olarak Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi’nin sınır noktalarında bulunan militanların kamplarının hedef alındığı’ belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Devrim Muhafızları Ordusu Kara Kuvvetleri’nin fü-ze, İHA ve topçu birlikleri tarafından düzenlenen bu operasyonda teröristlerin aktif olarak kullandıkları merkezler hedef alındı. Hedefler im-ha edildi ve çok sayıda terörist de ö-ldürüldü.”

Açıklamada, ‘Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi yetkililerine topraklarını kullanan militanları en-gelleme çağrısında bulunulduğu ancak Kürt yetkililerin İran’ın uyarılarını dikkate almadığı’ ifade edildi. İran açıklamasında, sa-ldırı düzenlenen grubun kimliğine dair herhangi bir detay vermedi.

Kürdistan Bölgesi’nin iç kesimleri ve İran sınırı üzerinde 1990’dan bu yana Tahran yönetimine muhalif farklı Kürt gruplar varlık gösteriyor. İran’ın Erbil’in dağlık sınır bölgelerini top a-tışlarıyla hedef alması bir sivilin ö-lümü 2 kişinin ya-ralanmasıyla sonuçlanan 10 Temmuz’daki sal-dırılarının ardından Kürdistan Bölgsesi, duruma tepki göstererek ‘sal-dırıları durdurun’ çağrısında bulunmuştu.

Haber sonu videosu:

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …