Anasayfa / Ortadoğu / İran’dan Kürdistan Bölgesi’ne: PDK-İ ve HDK üyelerini teslim edin

İran’dan Kürdistan Bölgesi’ne: PDK-İ ve HDK üyelerini teslim edin

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, Kürdistan Bölgesi ve Irak hükümetinden İranlı muhalif Kürt parti üyelerini İran’a teslim etmelerini istedi.

Rûdaw’ın haberine göre, Muhammed Bakıri, Kürdistan Bölgesi ve Irak hükümetinden İranlı muhalif Kürt parti üyelerini İran’a teslim etmelerini gerektiğini bunu yapamadıkları taktirde onları ülkelerinden ihraç etmeleri gerektiğini söyledi.

İranlı Kürt muhalif partilerin eylemlerinin devam etmesi durumunda İran’ın füze saldırılarının tekrarlanacağını belirten Bakıri, sözlerine şunları ekledi:

“Irak hükümeti ve Kürdistan Bölgesi, etki alanları altında olan ve komşu ülkelerde istikrarsızlık yaratacak bu tür yerlerin varlık göstermelerine izin vermemeliler. Kürdistan Bölgesi de bunun için çabaladı ancak onlar başka kimselerin tahriklerine kapılarak dinlemediler.

Daha önce eylem yapmayacaklarına dair söz verdiler. Ama geçen yıl eylem yapmaya başladılar. Bu da kabul edilecek bir şey değildi. Söz konusu güçlere yaptığımız saldırı ile hedeflerimize ulaştık.”

Kürdistan Demokrat Partisi- İran (KDP-İ) ile Kürdistan Demokrat Partisi’nin (HDK) Koye ilçesindeki parti merkezleri ve ailelerin kaldığı kamp 8 Eylül sabahı saat 10.30 sıralarında İran güçleri tarafından kıza menzilli füzelerle hedef alınmıştı.

Kontrol Edin

Erdoğan, bakın hangi lider ile kıyaslanmak istemiyor

Gazeteci Fehmi Çalmuk, Hürses’te yayımlanan “Ümmet, Rahmet, Zahmet” başlıklı yazısında dikkat çekici bir anısını paylaştı. …