Anasayfa / Ortadoğu / İsrail’den, Rusya’nın suçlamalarına yanıt

İsrail’den, Rusya’nın suçlamalarına yanıt

Rusya, bugün Akdeniz’de Rus İl-20 uçağının düşürülmesinden ve 15 Rus askerinin ölümünden İsrail’i sorumlu tutmasının ardından İsrail ordusundan cevap geldi.

Moskova, İsrail’i Rus uçağının çatışma alanına çekilip Suriye hava savunma sistemleri tarafından vurulmasına yol açmakla suçlamıştı.

Uçağının düşürülmesinin sorumlusunun İran, Hizbullah ve Esad olduğunu belirten İsrail ordusu, yapmış olduğu açıklamada, “Suriye uçaksavarlarının ateşi sonucu düşen Rus uçağındaki askerler için üzüntü duyuyoruz. Bu olaydan tümüyle sorumlu olan Esad. Aynı zamanda İran ve Hizbullah terör örgütünü de sorumlu” denildi.

İki ülke liderlerinin mutabık kaldıkları üzere İsrail ordusu ile Rus ordusu arasında bir çatışmasızlık sistemi bulunduğunu, son yıllarda pek çok kez işe yarayan sistemin dün gece de kullanımda olduğu belirtildi.

Ön soruşturmaya göre “isabetsiz Suriye uçaksavarlarının karadan havaya füzelerle Rus uçağını vurup düşürdüklerini” kaydedilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Suriye ordusu Rus uçağını vuran füzeleri ateşlediğinde İsrail savaş uçakları zaten İsrail hava sahasında bulunmaktaydı. Lazkiye’deki hedefe hava saldırısı sırasında, daha sonra vurulacak olan Rus uçağı operasyon alanında bulunmuyordu.”

Kontrol Edin

Fırat’ın doğusunda Türkiye ile ABD’den ilk ortak helikopter uçuşu

Fırat’ın doğusunda güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında Türk ve Amerikalı komutanların katıldığı ilk ortak …