Anasayfa / Ortadoğu / Kobanili Nûjin’e Alison Des Forges Ödülü verildi

Kobanili Nûjin’e Alison Des Forges Ödülü verildi

Kobanili Nujin Mustafa, mülteci ve engellilere yönelik çalışmalarından dolayı İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) Alison Des Forges Ödülü’ne lâyık görüldü.

19 yaşındaki Nujin Mustafa, 2019 Alison Des Forges Ödülü’nün (Olağanüstü Aktivizm Ödülü) sahibi oldu.

New York merkezli HRW, Nujin Mustafa’yı “Üzücü hikayesini paylaşırken, insan hakları için güçlü bir ses oldu. Nujin Mustafa, ülkesi için adaletin önde gelen bir sesi” olarak tanıttı.

2014 yılında Rojava’nın Kobani kentinden 6 bin km katederek Almanya’ya sığınan Nujin, doğuştan felçli olduğu için bedeninin bir kısmını kullanamıyor.

Üstün zekası ile dikkat çeken Nujin, Kürtçe, Süryanice, Arapça, İngilizce ve Almanca dillerini biliyor.

HRW Yönetim Direktörü Kenneth Roth, “Bu olağanüstü bireyler, insan hakları ihlallerini engelleme ve adaletsizliğe karşı çabalarında her gün büyük zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Çalışmaları bize ilham verirken, Alison Des Forges adına verilen bu ödülü, mücadeleleri için az da olsa destek olacak” dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, insan hakları alanında çalışmalar yürüten ve 12 Şubat 2009’da hayatını kaybeden HRW’nin kıdemli danışmanlarından Dr. Alison Des Forges için her yıl bu ödülü dağıtıyor.

Nujin Mustafa, geçen yıl Erbil’de düzenlenen Uluslararası TEDx Niştiman Konferansı’na katılmak üzere Kürdistan Bölgesi’nde gelmişti.

İngiliz gazeteci ve yazar Christina Lamb, “Nujin’in inanılmaz yolculuğu” adıyla Nujin’in hayatını kitaplaştırdı. Kitap 13 ülkede 9 dile çevrildi.

Kaynak: Rûdaw

Kontrol Edin

Rusya’dan, AB’nin Türkiye yaptırımlarına ilişkin flaş açıklama

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki keşif sondaj çalışmalarından …