Anasayfa / Ortadoğu / McGurk ile Süleymani’nin gizlice görüştüğü iddia edildi

McGurk ile Süleymani’nin gizlice görüştüğü iddia edildi

Kuveyt’te yayınlanan Al Jarida gazetesi, İran Pasdaran Ordusu’ndan bir yetkiliye dayanarak, ABD Başkanı’nın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ile İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin gizlice görüştüğünü iddia etti.

Gazete, geçtiğimiz cumartesi günü, gizli olarak gerçekleşen görüşmede tarafların yeni kurulacak olan Irak hükümeti ve İran’ın Basra’daki konsolosluğuna yönelik saldırıyı ele aldıklarını ileri sürdü.

Yetkili, görüşmenin McGurk’ün talebi üzerine gerçekleştiğini, ABD’lilerin Süleymani’yi, Basra’da temel hizmetler nedeniyle protesto düzenleyen göstericiler tarafından İran konsolosluğuna yapılan saldırıyla ilgilerinin olmadığına ikna ettiğini söyledi.

İranlı yetkili devamla, “ABD’liler Süleymani’den, ABD’nin Irak’taki çıkarlarına zarar gelmemesi için müttefiklerini uyarmalarını ve kontrolden çıkacak bir karmaşaya mahal vermemelerini istediler” diye konuştu.

McGurk’ün Süleymani’ye, “Yeni Irak hükümetinde iki ülke olarak anlaşmazlıkları bir kenara bırakıp birlikte çalışmalıyız. Washington, Irak Başbakanlığı’na aday gösterilen isimlere soğuk bakmıyor. Tam tersine yeni simalara fırsat verilmesi gerektiği kanaati taşıyor” dediği de ifade edildi.

Süleymani’nin ise McGurk’e Pasdaran Ordusu İstihbaratı’nın eline geçen ve konsolosluklara saldırıları planlayan bir belgeyi gösterdiği ve konsolosluk binasındaki evrakların taşındığını söylediği belirtildi.

Haber kaynağı, iki tarafın Irak’ta karşı karşıya gelmemek için, gizli çizgilerini korumada mutabık kaldığı ve Irak’ta yeni hükümetin kurulması konusunda bu çizgilerde koordine olacaklarını söyledi.

İki ülkeden şimdiye kadar söz konusu görüşmeyi doğrulayan hiçbir açıklama gelmedi.

Kontrol Edin

Erdoğan, bakın hangi lider ile kıyaslanmak istemiyor

Gazeteci Fehmi Çalmuk, Hürses’te yayımlanan “Ümmet, Rahmet, Zahmet” başlıklı yazısında dikkat çekici bir anısını paylaştı. …