Anasayfa / Ortadoğu / Mesud Barzani’den İbadi’ye Peşmerge yanıtı

Mesud Barzani’den İbadi’ye Peşmerge yanıtı

Kürdistan Bölgesi Eski Başkanı Mesud Barzani’nin Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Irak eski Başbakanı Haydar İbadi’nin Kerkük, Peşmerge, Kürdistan halkı ve Erbil – Bağdat ilişkilerine yönelik olumsuz açıklamalarına tepki gösterildi.

İbadi’nin geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında Kerkük ve Kürdistan halkı hakkında dile getirdiği ifadelerin üzüntü verici olduğunun söylendiği açıklamada, “İbadi’nin sert tutumlu olarak tanımladığı taraflar Kürdistan halkı için samimi ve milli olarak görülen taraflardır. Abadi ile işbirliği içinde hareket edenler vatan ha-inidirler” denildi.

Haydar İbadi’nin 23 Mart’ta bir televizyon kanalında sarf ettiği sözlerle ilgili olarak Mesud Barzani’nin Basın Ofisi’nden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Irak Parlamentosu’ndaki fraksiyonlardan birinin lideri olan Haydar İbadi, 23 Mart 2019’da Dicle TV’deki bir programda maalesef Kürdistan halkı, Peşmerge ve Kerkük’le ile ilgili yerinde olmayan açıklamalar yaptı. Bu açıklamaları Irak seçimleri sonrasında Kürdistan Bölgesi ile Bağdat arasında ortaya çıkan olumlu havayı şahsi çıkarları için bozmak kastı ile söyledi.

Irak bileşenleri seçimlerde, iç sa-vaş çıkarmak, ortak yaşamı yok etmek isteyen ve Kürdistan halkına karşı kin besleyen, Anayasayı çiğneyen, Kerkük ve Tuzhurmatu’da su-ç işleyen İbadi ve diğerlerini ce-zalandırdı. Aynı zamanda Kürdistan halkı Kürdistan Parlamentosu Seçimleri’nde Peşmerge ile dayanışma göstererek Kürdistan’ı savundu.”

İbadi’nin Peşmerge ve Kürdistan halkına karşı vefasız olduğunun vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İbadi, Kürdistan halkı ve Peşmerge’ye karşı vefasızdı. Eğer Peşmerge olmasaydı onun gibi birisinin gözü hiçbir zaman Musul’a ilişemezdi ve Musul’da IŞİD’e karşı başarıyı çalarak bu başarıyla hava atamazdı. Kürdistan halkı tarafından, İbadi’nin sert tutumlu olarak tanımladığı taraflar samimi ve milletine bağlı kimselerdir. İbadi ile işbirliği içinde hareket edenler vatan ha-inidirler. Bizim için önemli olan Kürdistan halkının düşünceleridir. Kin besleyenlerin değerlendirmelerinin bir değeri yoktur.”

İbadi’nin sinsi planlarına işaret edilen açıklamada, “Kürdistan Peşmerge Güçleri nasıl şer odakları ve önceki rejimlerin rüyalarını me-zara gömdüyse aynı şekilde İbadi’nin sinsi planlarını da kahramanca gömdü. İbadi’nin kendisi de Peşmergenin kendisi ve planlarının başına ne getirdiğini biliyor” denildi.

Açıklamada, “Tüm tarafların bilmesi gerekir ki, Irak’ta şimdi de kindar kimselerin çabaları vardır. Yasaları kendi çıkarları için çiğ-neyenlerin hiçbir rolü olmamalıdır. Şuanki süreç, sorumluluk, birlikte yaşamın temellerini güçlendirme eşitliği sağlama sürecidir” ifadelerine yer verildi.

Kontrol Edin

AK Parti’den güvenli bölge açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Rojava’da güvenli oluşturulmasına ilişkin, “Güvenli …