Anasayfa / Ortadoğu / Mesud Barzani’den Türkiye ve İran’ın Kürdistan Bölgesi’ndeki operasyonlarına ilişkin açıklama

Mesud Barzani’den Türkiye ve İran’ın Kürdistan Bölgesi’ndeki operasyonlarına ilişkin açıklama

Kürdistan Demokratik Partisi (PDK) Başkanı ve Kürdistan Bölgesi eski başkanı Barzani, “Bir kez daha Kürt ka-nının, Kürt’ün eliyle dökülmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Mesud Barzani bugün, Erbil’in Balekayeti bölgesini ziyaret ederek bölgenin kanaat önderleriyle bir araya geldi.

Sınır bölgelerindeki güvenlik durumundan duyduğu rahatsızlığı dile getiren Barzani, “Bir kez daha Kürt ka-nının, Kürt’ün eliyle dökülmesine izin vermeyeceğiz. Bunun için çalışıyoruz. Ancak Bölge’nin durumu da göz önünde bulundurulmalı. Halkın tek umudu burası. Bu umut da tükenirse her şey biter” diye konuştu.

Barzani, bu bölgelerde zaman zaman Türkiye ve İran tarafından PKK ve PDKİ’ye karşı düzenlediği bom-bardımanların bir kez daha yaşanmaması ve insanların bedel ödememesi için bir çözüme ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Balekayeti bölgesinin önemine de dikkat çeken Barzani, Eylül Devrimi’nin buradan komuta edildiğini hatırlattı.

Mesud Barzani, “Bu bölge çok acılar çekmiştir, büyük bas-kılar görmüştür. Sa-vaş uçakları gece gündüz semalarında uçmuş ve köylerini bom-balamıştır. Bütün bu bölgeler düş-manın a-teş hattındaydı. Halk devrimin kurallarına bağlıydı, direniş gösterdi. Düş-man burası üzerinde özel sa-vaş yürüttü. Çünkü bu bölgenin yenilgisi, diğer bütün bölgelerin de düşmesi anlamına gelecekti. Ancak başaramadı” dedi.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin bu bölgeye daha fazla hizmet sağlaması gerektiğini belirten Barzani, en yakın zamanda projelerin uygulama safhasına geçmesinin önemine vurgu yaptı.

Kaynak: K24

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …