Anasayfa / Ortadoğu / Muhammed Mursi’nin 24 yaşındaki oğlu hayatını kaybetti

Muhammed Mursi’nin 24 yaşındaki oğlu hayatını kaybetti

Mısır’ın darbeyle görevden alınarak tut-uklanan, bu yıl içerisinde çıkarıldığı duruşma sırasında ise fenalaşan ve hayatını kaybeden eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin en küçük oğlu Abdullah Mursi hayatını kaybetti.

24 yaşındaki Abdullah Mursi’nin ailesi ve avukatlarından yapılan açıklamada, eski Cumhurbaşkanı’nın oğlunun kalp krizi sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

Mısır’ın başkenti Kahire’de arkadaşıyla birlikte arabada yolculuk eden Abdullah Mursi’nin göğsünde bir ağrı hissetmeye başladığı, kısa bir süre içerisinde de hayatını kaybetti.

Muhammed Mursi, 2012 yılında Mısır tarihinin demokratik yollarla iktidara gelen ilk Cumhurbaşkanı olmuş, ancak iktidardaki ilk yılının sonunda askeri darbe ile görevden alınıp tu-tuklanmıştı.

Muhammed Mursi’nin de üyesi olduğu Müslüman Kardeşler hareketi ise askeri yönetim tarafından ‘terör örgütü’ ilan edilip üyeleri tu-tuklanıp id-am cez-alarına çarptırılmıştı.

MUHAMMED MURSİ’NİN VEFATI VE TEPKİLER  

Muhammed Mursi, cas-usluk ile su-çlandığı davanın duruşmalarında hakim heyetine tepki göstermiş ve “Ben bu ülkenin meşru Cumhurbaşkanıyım. Beni bu şekilde yargılama yetkiniz yok” demiş, sonraki duruşmalarda ‘mahkeme düzenini bo-zmaması için’ ses geçirmez cam kabinde salonda yer almıştı.

Muhammed Mursi, bu yıl Haziran ayındaki duruşmada esnasında fenalaşarak kısa süre içerisinde hayatını kaybetmişti. Mursi hayatını kaybettiğinde 67 yaşındaydı.

Kahire Basavcılığı’ndan yapılan açıklamalarda Mursi’nin kalp krizi sonucu hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Ancak başta Türkiye ve Katar olmak üzere Müslüman Kardeşler hareketi ile Muhammed Mursi’yi destekleyen ülkeler yaşananlardan Mısır hükümetini sorumlu tutmuş, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Bunun normal bir ö-lüm olduğuna inancım yok. Darbecilerin yaptığı açıklamalar ne Mısır halkının ne de uluslararası kamuoyunun vicdanı rahatlatmaktan uzaktır” diye konuşmuştu.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …