Anasayfa / Ortadoğu / Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti

Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti

Mısır’da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hayatını kaybetti.

Mısır devlet televizyonu, Mursi’nin mahkeme salonunda öl-düğünü duyurdu.

İki bin günü aşkın bir zamandır Tora Ha-pishanesi’nde tutulan Mursi’nin uzun zamandır sağlık sorunları yaşadığı belirtiliyordu.

İhvan-ı Müslimin Şura Meclisi üyesi Mithat Haddad’ın aktardığı bilgiye göre, Mısır’ın devrik lideri, avukatları aracılığıyla dışarıya gönderdiği son mesajında, Allah’ın bu zul-mün devam etmesine izin vermeyeceğini belirterek, “Belki yakın bir tarihte Mısır’da Sisi cuntası tarafından yapılan tüm bu zu-lümlere karşı Allah’ın ayetlerini açık ve net bir şekilde göreceğiz” ifadeleri kullandı.

Mısır’ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ö-lümünün ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mursi’yi ‘şe-hit’ ilan etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, “Mursi kardeşimize, şe-hidimize Allah’tan rahmet diliyorum. Dualarımız onunla beraber” ifadeleri kullandı.

AGD, GIYABİ CENAZE NAMAZI KILACAK

Muhammed Mursi’nin, mahkeme salonunda şehadete yürüdüğünu açıklayan Anadolu Gençlik Derneği İstanbul Şubesi, Mursi’yi ‘şehit’ ilan ederek Mısır Konsolosluğu önünde gıyabi cenaze namazı kılınacağını açıkladı.

MUHAMMED MURSİ KİMDİR?

2012 yılında demokratik bir seçimle göreve gelen ilk lideri olan Muhammed Mursi göreve geldikten bir yıl sonra yoğun protesto gösterilerinin ardından darbe yapan ordu tarafından devrilmişti.

Darbenin ardından Mursi’nin bağlı olduğu Müslüman Kardeşler hareketine karşı tasfiyeye başlayan orduyla yaşanan çat-ışmalarda yüzlerce kişi ö-lürken, on binlerce kişi ce-zaevine atılmıştı.

Mursi ve üç üst düzey Müslüman Kardeşler lideri, ‘Mısır’da istikrarı bozmak için yabancı terör örgütleriyle komplo kurmak’ suçlamasıyla 2015’in Mayıs ayında ömür boyu ha-pis ce-zasına çarptırılmıştı.

Müslüman Kardeşler’in 2005’te Hamas’ın, Hizbullah’ın ve İran Devrim Muhafızları’nın askeri eğitim kamplarına bazı ‘unsurlar’ yolladığını ileri süren savcılar, aynı davada 16 kişiyi de i-dam ce-zasına çarptırımıştı.

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …