Anasayfa / Ortadoğu / Örgütten kaçan Hamas kurucusunun oğlundan Türkiye itirafı

Örgütten kaçan Hamas kurucusunun oğlundan Türkiye itirafı

Hamas’ın kurucularından Hasan Yusuf’un oğlu Süheyb Yusuf, yaklaşık bir ay önce kaçtığı örgütle ilgili pek çok mahrem bilgi paylaştı.

Saklandığı Asya’daki bir ülkeden İsrail 12. Kanalı’ndan Ohad Hemo ile temasa geçen Yusuf’la yapılan röportaj Çarşamba günü yayınlandı.

“Gazzeli bir aile ayda 100 dolara geçinirken, onlar lüks restoranlarda 200 dolara yemek yiyor” diyen Süheyb Yusuf, Hamas liderlerinin yaşadığı lüks hayatı şu ifadelerle dile getiriyor:

“Halk sefalet içindeyken Türkiye’deki liderleri süper lüks otellerde, lüks plazalarda ve rezidanslarda yaşıyor, çocukları en iyi okullarda okuyor. Hamas bütçesinden oldukça büyük paralar alıyorlar. Güvenlik elemanları, havuzlar ve özel spor klüpleri var.”

Hamas’ın Türkiye ofisinde istihbarat görevlisi olarak çalışan Süheyb Yusuf, Hamas’ın kurucularından Şeyh Hasan Yusuf’un altısı erkek dokuz çocuğundan en küçük oğlu.

Şeyh Hasan Yusuf’un en büyük oğlu Musab Hasan Yusuf da daha önce İsrail istihbarat teşkilatı Şin Bet’e çalıştığı ortaya çıkınca ABD’ye kaçmış ve Hıristiyan olmuştu. Yeşil Prens olarak adlandırılan Musab Hasan, yazdığı ‘Hamas’ın oğlu’ kitabıyla da meşhur.

Hamas liderlerinin yaşadığı lüks ve şatafat karşısında hayretler içinde kaldığını da söyleyen Süheyb Hasan, Hamas liderlerinin Gazze’deki halktan kopuk bir şekilde, en zengin Türklerin yaşadığı bölgelerde yaşadıklarını ve aylık 4-5 bin dolar maaş aldıklarını ifade ediyor.

“Hamas liderleri terör sal-dırılarına kendi çocuklarını da göndermeli veya en azından kendilerinin gitmelerini istiyorum. Neden İsmail Haniye, Geri dönüş protestolarına katılıp taş atmaya gitmiyor?” diye soran Süheyb Hasan, “Hamas bu sal-dırılardan ne elde ediyor? Hiçbir şey” diye konuşuyor.

“Hamas’la büyüdüm ve örgütte çalıştım. Yolsuzlukları gördükten sonra onları terk ettim ve ilişkimi kestim” diyen Süheyb Yusuf, bir uçağa atlayarak Doğu Asya’da bir ülkeye gittiğini belirtiyor.

Hamas’ın Türkiye’de istihbarat topladığını, fakat bu istihbaratın Filistin davası için olmadığını da iddia eden Süheyb Yusuf, toplanan bilgilerin finansal destek karşılığında İran’a satıldığını da öne sürüyor. Süheyb Hasan’a göre İran paraları da Türkiye’deki bankalar üzerinden transfer ediliyor.

Süheyb Hasan’a göre İran’a satılan bilgiler, Hamas’ın Türkiye’de sivil görünümlü askeri ve güvenlik şirketleri yoluyla elde ediliyor. Bu bilgiler arasında Ramallah’taki Filistinli liderler ve hatta İsraillilerin telefon kayıtları da bulunuyor.

Elde edilen istihbaratlarla Hamas’ın İsrail ve Batı Şeria’da bazı sal-dırıları organize etmekte de kullanıldığını iddia eden Süheyb Hasan, “Örgütün Batı Şeria’da küçük çocukları terör sal-dırıları için nasıl kullandıklarını gördüm. Amaçları Kudüs ya da Filistin değildir, hatta Yahudilerden nef-ret ettikleri için bile değildir. Esas sebebi bu masum çocukları kullanarak Gazze’deki ‘kriz’i Batı Şeria’ya taşımaktır” diyor.

Kardeşi Musab gibi İsrail istihbaratına çalışmadığını da söyleyen Süheyb Hasan, hiçbir zaman Hamas’a iha-net etmediğini, onlara sadık kaldığını da ifade ediyor. Ancak Hamas yetkilileri ise Süheyb’in Mossad’a çalıştığını iddia ediyor.

Hamas’ın Batı Şeria’daki etkin isimlerinden olan Süheyb’in babası Hasan Yusuf, birkaç kez İsrail tarafından tut-uklanıp serbest bırakıldıktan sonra 2015’te tekrar hap-se konmuştu.

Müslüman Kardeşler hareketi gibi, Hamas’ın da pek çok üst düzey lideri Türkiye’de yaşıyor. Her iki örgütün Türkiye’de ticari faaliyetlerinin yanı sıra pek çok medya yayın organı da bulunuyor.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …