Anasayfa / Ortadoğu / PDK ve YNK’den kritik Kerkük kararı

PDK ve YNK’den kritik Kerkük kararı

Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK), Kerkük Valiliği’ne getirilecek ismin Teyib Cebar olduğu açıklandı.

PDK ile YNK heyeti bugün Süleymaniye’de, Kerkük Valiliği’ne getirilecek ismi belirlemek üzere toplandı.

Toplantı sonrası PDK Sözcüsü Mahmud Muhammed ile YNK Sözcüsü Kadir Hemecan düzenledikleri ortak basın toplantısında, Kerkük Valiliği’ne Teyib Cebar’ın getirilmesinin kararlaştırıldığını açıkladı.

Kadir Hemecan ayrıca, yeni hükümet kabinesine destek verdiklerini ve bütün tarafların hükümet programına destek vermesini umduklarını söyledi.

Yeni kabinenin oluşturulmasının Kürdistan halkı açısından başarı olduğunu kaydeden Mahmud Muhammed ise Kerkük’le ilgili, “Kerkük’te olağanüstü bir durum vardı ve bu durumu değiştirmek, istikrarı geri getirmek istedik” dedi.

Bağdat’la görüşmeler için ortak bir heyet oluşturduklarını belirten Muhammed, bütün tarafların Kerkük’ün yönetimine katılımının önemine vurgu yaptı.

Muhammed, “Kardeşlik Listesi olarak Teyib Cebar’ın Kerkük’ün yeni valisi olarak belirlenmesine karar verdik” diye konuştu.

Celal Talabani’nin 1992 yılındaki tarihi Kerkük konuşması:

Kaynak: K24

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …