Anasayfa / Ortadoğu / Reuters iddia etti: ABD, IŞİD’lileri Irak’a geçirdi

Reuters iddia etti: ABD, IŞİD’lileri Irak’a geçirdi

Demokratik Suriye Güçleri’nin (HSD) elinde e-sir bulunan 30 IŞİD’linin ABD tarafından Irak’a geçirildiği iddia edildi.

Reuters’ta yer alan habere göre, ABD’nin 2017 yılının sonlarında ve 2018 yılında Suriye’de yakalanan terör örgütü IŞİD mensuplarından en az 30’unu yargılanmaları için sessiz sedasız şekilde Irak’a gönderdi.

Haberi Iraklı kaynaklar ve Irak mahkeme tutanaklarına dayandıran Reuters’e göre, Suriye’den gönderilen DAİŞ’lilerden en az 3’ü, Irak yargısı tarafından IŞİD üyeliğinden mah-kum edilip ö-lüm ce-zasına çarptırıldı, en az 5’i ömür boyu ha-pisle ce-zalandırıldı.

“Teyit edemediğimiz bir iddia olarak bunlardan 4’ü ha-pishanede iş-kence gördüklerini anlattı” diyen Reuters, Irak’ın Terörle Mücadele Servisi’nin Suriye’de yakalanan zanlıların kendilerine nakledildiği ve gözaltına işkence gördüğü iddialarını reddettiğini, ABD’nin Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM) ise yorum yapmaya yanaşmadığını aktardı.

Reuters, Belçika, Fransa, Almanya, Avustralya, Mısır ve Fas’tan gelmiş ve IŞİD üyeliğinden mah-kum olmuş 8 erkekle Irak mahkemelerinde yargılandıkları sırada mülakat yaptığını kaydetti. Bu erkekler, HSD tarafından ya-kalanmalarının ardından HSD ve ABD askerleri tarafından sorgulandıklarını, ardından ABD’in Kürdistan Bölgesi’ndeki veya Ürdün’deki askeri üslerinde tecrit hücrelerinde tutulduklarını, sonrasında ABD’li yetkililer tarafından Iraklı yetkililere teslim edildiklerini anlattı.

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …