Anasayfa / Ortadoğu / Rojava ile Şam yönetimi arasında yeni anlaşma

Rojava ile Şam yönetimi arasında yeni anlaşma

Suriye’de akaryakıt krizi yaşadığı iddia edilen Şam yönetiminin, Suriye petrol kaynaklarının yaklaşık yüzde 70’ini kontrolü altında bulunduran Rojava yönetimi ile yeni petrol anlaşması yaptı.

Milliyet’in haberine göre, akaryakıt krizini aşmaya çalışan Şam yönetimi ile Rojava yönetimi ham petrol satışı konusunda anlaştı.

Anlaşmaya göre, Rojava yönetimi Rojava’nın güneydoğusundaki Deyr ez Zor’un doğu kırsalında yer alan Tanak petrol sahasından çıkardığı ham petrolün varilini 41 dolardan Şam yönetimine satacak.

Ülkedeki bütün petrol rafinerilerinin kontrolünü elinde bulunduran Şam yönetimi, ham petrolü işleyerek akaryakıt krizinin önüne geçmeyi planlıyor.

Rojava yönetimi ve Esad rejimi, geçen sene haziran ayında Deyr Ez Zor’da Rojava yönetiminin kontrolü altındaki en büyük yataklardan El Ömer’den çıkartılan petrolü takas etme konusunda anlaşmaya varmıştı.

Suriye’deki petrol kaynaklarının yaklaşık yüzde 70’i Rojava yönetiminin kontrolü altında.

Deyr ez Zor’daki enerji kaynakları

Irak sınırına hakim Deyr ez Zor, Suriye’nin en büyük enerji kaynaklarına sahip. Kenti ikiye bölen Fırat Nehri’nin doğusu Suriye’nin en büyük petrol sahalarını oluşturan 11 yatağı barındırıyor.

Bu petrol sahaları, tahmini hesaplamalara göre Suriye’nin enerji kaynaklarının yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Rojava yönetimi, Deyr ez Zor’un kuzeydoğu kırsalındaki en büyük gaz tesisi Koniko’yu 23 Eylül 2017’de, 22 Ekim 2017’de de Suriye’nin en büyük petrol sahası El Ömer’i IŞİD’ten kurtarmıştı.

Kontrol Edin

‘Güvenli Bölge’de kritik gelişme

Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar ile ABD Savunma Bakanı Esper, Güvenli Bölge’nin oluşturulmasına ilişkin planın …