Anasayfa / Ortadoğu / Rojava yönetiminden Afrin açıklaması

Rojava yönetiminden Afrin açıklaması

Kuzey Suriye Kurucu Meclisi Demokratik Federal Sistemi Eş Başkanı Hediye Yusuf, Efrin’den göç ederek Şehba’daki kamplara sığınan göçzedelerin geri dönmek istediklerini söyledi.

Hediye Yusuf, Şehba’daki kamplarda kalan Efrinli göçzedelerin evlerine dönmek istediklerini ifade etti.

Şehba’daki kamplarda yaşayan halkın büyük zorluklar yaşadığını belirten Hediye Yusuf, Suriye hükümetinin göçzedelere ulaştırılan insani yardımlar konusunda engeller çıkardığını kaydetti.

Çadırlarda yaşayan halkın Efrin’e dönmek için direndiğini söyleyen Hediye Yusuf, sözlerine şunları ekledi:

“Efrin işgal edildikten sonra yer ve yurtlarından edilen, şimdi de Şehba’da yaşayan halkımız büyük sıkıntılar yaşıyor. Önlerinde büyük engeller var. Çünkü Şehba abluka altına alınmış durumda.

Şimdi halkımızın yaşam koşulları ve günlük ihtiyaçlarına yönelik abluka var. Halkın ihtiyaçları Şehba’ya ulaşıncaya kadar özellikle Rejim tarafından büyük engellemelerle karşılaşıyor.

Diğer yandan bölgenin durumu, inşa için elverişli değil. Var olan savaştan dolayı bölge neredeyse viran olmuş. IŞİD ile savaş o yerlerde yapıldı. Viran olmuş bir bölge olduğunu söyleyebiliriz. Halkımız kamplarda ve viran olmuş bölgede Efrin’e dönmek için direniyor.”

Efrin ile Kobani arasında bulunan Şehba bölgesi, dört taraftan abluka altında bulunuyor.

Kaynak: Rûdaw

Kontrol Edin

Saadet Partisi niçin seçime giriyor? İstanbul adayı açıkladı

Saadet Partisi’nin İstanbul adayı Necdet Gökçınar, neden 23 Haziran seçimlerine girdikleri sorusuna “Türk siyasetinde davasına …