Anasayfa / Ortadoğu / Rojava’da görüşmeler başladı

Rojava’da görüşmeler başladı

IŞİD’in Suriye’de tamamen yenilgiye uğratıldığının ilan edilmesinin ardından şimdi aralarında binlerce yabancının da bulunduğu Suriyeli Kürtlerin elindeki 65 bin tu-tuklu IŞİD militanı ve ailelerine ne olacağı sorusu bir kez daha gündemde. Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi Dış ilişkiler Bürosu Eşbaşkanı Emel Dada, ‘Cizre Fırtınası’ hamlesi kapsamında tu-tuklanan binlerce IŞİD’linin yargılanması konusunda komisyon kurduklarını ve mahkemenin nerede kurulacağı konusunda uluslararası güçlerle görüşmelerin başladığını ifade etti.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (HSD), Deyrizor’da IŞİD’i bitiren ‘Cizre Fırtınası’ hamlesi kapsamında esir aldığı IŞİD’lilerin yargılanması için başlatılan çalışmalar devam ediyor. Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, bu konuda bir komisyon oluşturdu. Mahkemenin kurulması için oluşturulan komisyon ile uluslararası koalisyon temsilcilerinin 24 Mart tarihinde bir araya geldiklerini belirten Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi Dış ilişkiler Bürosu Eşbaşkanı Emel Dada, bu temasın koalisyondan ilk resmi talepleri olduğunu belirtti.

‘IŞİD’İN YARATTIKLARI HÂLÂ CANLI’

Mezopotamya Ajansı’ndan Nazım Daştan’ın haberine göre, IŞİD’in askeri olarak bittiğini, ancak fikri, ideolojik ve yarattığı tahribat konusunda hâlâ canlı olduğunu dile getiren Dada, asıl mücadelelerinin şimdi başladığını kaydetti. Irak ve Suriye dışında 54 ülkeden binlerce kişinin tu-tuklandığını söyleyen Dada, aynı zamanda IŞİD’lilerin eş ve çocuklarının da ellerinde olduğunu söyledi. Aile fertlerinin sayısının 70 bini geçtiğini ifade Dada, “Şimdi bunlara barınma ve bakma sorunu ortaya çıkıyor. Erkek olan IŞİD’liler ce-zaevlerinde tutuluyor. Bulundukları her yerde insanları alıp zorla eğitmişler. Örneğin 8 yaşından itibaren çocukları alıp, ‘Eşbeli Xilafe’ adlı okullarda askeri ve dini eğitimlerden geçirmişler. Zorla sa-vaştırılmışlar. Bunun gibi binlerce insanı bu yaşama zorladılar. Bunları gidermek ve yarattıkları tarzı ortadan kaldırmak bizi aşan bir durum. Bununla ciddi bir mücadele söz konusudur. Hem maddi hem de manevi destek gerekiyor” dedi.

24 MART’TA İLK GÖRÜŞME

Suriye halkları başta olmak üzere tüm dünya halklarına sal-dırılar ve kat-liamlar gerçekleştirenlerden bahsettiğini belirten Dada, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu konuda yönetim olarak 24 Mart’ta uluslararası güçlerle bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantıda uluslararası bir mahkemenin kurulmasını talep ettik. Bu acıları yaşatanları mahkemelerde yargılayabilmek için bunu resmi bir şekilde aktardık. Bu bizim en doğal hakkımızdır. Sözünü ettiğimiz kişiler burada sal-dırılar yapıp, kat-liamlar gerçekleştirdiler. Dolayısıyla su-ç işledikleri yerde yargılanmaları gerekiyor. Bu konuda dış ilişkiler olarak, tüm alanlarda çalışmalarımız devam ediyor. Bunlara bizim adalet sistemimiz öncülük edecek, ancak tarzının, gerçekleşme şeklinin değişmesi ve katılımların olması gerekiyor. Bu bölgenin istikrara kavuşması için elzem bir yoldur. Bunun gerçekleşmesi zorunludur. IŞİD’in tekrar canlanmaması için bütün yolları zorlamalıyız. Burada sa-vaştıkları için burada yargılanmaları gerekiyor.”

Kaynak: Artı Gerçek

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …