Anasayfa / Ortadoğu / Rojava’da korkutan yangın

Rojava’da korkutan yangın

Rojava’nın Kamışlo ve Haseki kentlerinde çıkan yangınlarda on binlerce dönümlük ekili arazi kül oldu. Yangının, YPG’nin kontrolü altındaki bölgelerde bulunan petrol tesislerini teh-dit ettiği belirtiliyor.

Kamışlo’ya bağlı Derik ve Tirbespiye ilçelerinde çıkan arazi yangınları on binlerce ekili tarım arazisinin kül olmasına neden oldu.

Rûdaw’a konuşan yazar Barzan Liyani, dün çğlen saatlerinde çıkan yangının geniş bir alana yayıldığını ve bölgedeki 43 köye ait tarım arazilerinin büyük oranda hasar gördüğünü söyledi.

Kamışlo’daki yangın kontrol altına alındı

Yangın nedeniyle Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, yangına müdahale için ekiplerden destek istedi. Cizre Bölgesi Özerk Yönetimi de tarım arazilerinin yangınlardan korunması için tüm kurumlara, güvenlik güçlerine ve halka çağrıda bulundu.

Bölgedeki itfaiye ve acil durum komiteleri ile bölge halkının yoğun çabasıyla yangın bugün itibariyle kısmen kontrol altına alındı.

Petrol tesisleri teh-like altında

Yerel kaynaklar yangın nedeniyle bölgedeki petrol tesislerinin teh-dit altında olduğunu belirti.

Deruna Qulinga köyü sakinlerinden Silo Hido, “Yangın 10 hatta 15 kilometre genişliğinde yayıldı. Artık siz hesab edin. Sınıra kadar yayıldı, sınırı geçti mi geçmedi mi bilemiyorum” dedi.

Rüzgar nedeniyle kısa sürede büyüyen yangında 100 bin dönümlük tahıl arazisinin zarar gördüğü tahmin ediliyor.

Haseki’de arazi yangını

Rojava’nın Haseki kentinin kuzey kırsalında bulunan Kahtaniye, güney kırsalındaki Merkede beldeleri kırsalında da son günlerde çok sayıda tarlada yangın çıktı.

Kamışlo’daki yangının şimşek çakması nedeniyle çıktığı belirtildi. Ancak gözlemciler yangınların planlı bir şekilde ekili alanları hedef aldığını iddia ediyor.

Ancak son günlerde meydana gelen yangınların, çoğunluğu çiftçilikle uğraşan halka ve bölgenin ekonomisine büyük zarar vereceği belirtiliyor.

Kontrol Edin

Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutanından ‘güvenli bölge’ açıklaması

Türkiye ve ABD arasında anlaşmaya varılan ancak sürüncemeye dönen “güvenli bölge”ye ilişkin Demokratik Suriye Güçleri …