Anasayfa / Ortadoğu / Rojava’da sürpriz gelişme: NATO güçleri Fırat’ın doğusunda

Rojava’da sürpriz gelişme: NATO güçleri Fırat’ın doğusunda

DAİŞ’in Suriye’deki nihai yenilgisinin ardından, Uluslararası Koalisyon tarafından Fırat’ın doğusuna lojistik ve askeri takviye taşıyan yaklaşık 100 tırın giriş yaptığı bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), DAİŞ’e karşı mücadelede kullanılan NATO’ya ait zırhlı araçların Kobani Havalimanı çevresinde konuşlandığını duyurdu.

Söz konusu iddia NATO güçlerinin Fırat Nehri’nin doğusuna geçmesi açısından bir ilk olma özelliği taşıyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fırat’ın doğusuna olası bir operasyon konusunda Putin’le görüşme gerçekleştirdiği toplantı öncesindeki bu gelişme, ABD ve NATO’nun olası gelişmelere karşı pozisyon aldığı şeklinde yorumlandı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Kürdistan Bölgesi’nden gelen, lojistik ve askeri malzeme taşıyan yaklaşık 100 tırın Demokratik Suriye Güçleri’nin (HSD) kontrolü altında bulunan bölgelere doğru ilerlediğini duyurdu.

100 tır dolu malzemenin HSD’nin kontrolü altındaki bölgelerine dağıtıldığı kaydedilirken, tırların bir kısmının Kobani ve çevresine doğru hareket ettiğine dikkat çekildi.

HSD ve Uluslararası Koalisyon’un Fırat’ın doğusunda DAİŞ’e karşı nihai zaferin ilanından bu yana toplamda 660 tırdan oluşan 5 parti askeri malzemenin HSD kontrolündeki alanlara ulaştığı belirtilirken, tırların bir kısmının Haseke bölgesindeki Tal Tamr ve Şeddadi’ye, diğerlerinin de Deyr ez-Zor’a doğru yöneldiği vurgulandı.

SOHR 100 tırlık konvoyun yaklaşık 60’ının zırhlı araçlar, Hummerlar ve askeri ve lojistik takviye taşıdığını bunlara yakıt dolu 10 tankerin de eşlik ettiğini ifade etti.

Kaynak: K24

Kontrol Edin

Suriyeli muhalif liderden Kürt karşıtı ırkçı açıklama

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) eski yöneticilerinden Esad ez-Zabi, sosyal medya hesabı üzerinden …