Anasayfa / Ortadoğu / Rojava’dan ABD’ye iade

Rojava’dan ABD’ye iade

Suriye ve Irak’ta yakalanan IŞİD’cilerin akıbetine dair tartışma sürerken, Suriye Demokratik Güçleri’nin iki kadın vatandaşı ile altı çocuğu ABD’ye iade ettiği açıklandı.

Açıklamada, Suriye’nin kuzeydoğusundaki yönetimin IŞİD bağlantısı bulunan iki Amerikan vatandaşı kadın ile altı çocuğu ABD’ye iade ettiği belirtildi.

YAKALANAN IŞİD’CİLERE NE OLACAK?

Özellikle Suriye’de Suriye Demokratik Güçleri’nin (HSD) yakaladıkları olmak üzere, Irak ve Suriye’de tutulan yüzlerce yabancı IŞİD militanının nasıl yargılanıp ce-zalandırılacağı bir süredir uluslararası bir tartışma konusuna dönüşmüş durumda.

Son olarak, ailelerinin IŞİD bağlantısı bulunan 188 Türkiyeli çocuk Türkiye’ye iade edilmişti.

HSD’nin Haseke’de kurduğu kamplardaki yabancı IŞİD mensuplarının vatandaşı oldukları ülkelerde yargılanması çağrısı ise henüz karşılık bulmuş değil.

Irak’ta ise bugüne dek IŞİD militanı olduğu belirtilen çok sayıda yabancı ülke vatandaşı yargılandı ve aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu bir çoğuna idam ce-zası verildi. Ancak bu ce-zalar infaz edilmedi.

HOLLANDA BM MAHKEMESİ ÖNERDİ

İnsan hakları örgütleri, Irak’taki bu yargılama süreçlerine ‘itirafların birçoğunun iş-kence ile alındığı’ gerekçesiyle karşı çıkıyor. Son olarak Hollanda, IŞİD mensupları için uluslararası bir mahkeme kurulması konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi nezdinde öneride bulunmuştu.

Kontrol Edin

‘Güvenli Bölge’de kritik gelişme

Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar ile ABD Savunma Bakanı Esper, Güvenli Bölge’nin oluşturulmasına ilişkin planın …