Anasayfa / Ortadoğu / Rusya’dan Afrin ve güvenli bölge açıklaması

Rusya’dan Afrin ve güvenli bölge açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Suriye’deki güvenli bölge kontrolünün rejimin denetiminde olması gerektiğini söyledi.

Kazakistan’ın başkenti Nursultan’da iki gün süren Astana görüşmeleri sonrası dün bir basın toplantısı düzenleyen Rus Özel Temsilci Lavrentyev, ‘güvenli bölge’ ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Aleksandr Lavrentyev

Halihazırda, Suriye’nin kuzeyindeki durumun normalleşmesi konusunda Astana formatının da dahil Türk partnerlerle yakın koordinasyon içinde çalıştıklarını dile getiren Lavrentyev, “Bu, şu anda Suriye muhalefetinin kontrolü altında bulunan bölgeler için geçerli. Bunlar Afrin, Azez, Cerablus ve İdlib” dedi.

Türkiye’nin Suriye-Irak sınırında, TSK’nın kontrolünde güvenlik bölgesini oluşturma planları hakkında bilgi sahibi olduklarını dile getiren Lavrentyev, “Böyle bir bölge oluşturulabilir ama en doğru seçenek, bu toprakların Suriye hükümet güçlerinin kontrolüne devretmektir. Bu, sadece sınır kontrol altına alınsın diye değil, güvenliğin sağlanması ve provokasyonların önlenmesi amacıyla yapılmalı” ifadelerini kullandı.

Lavrentyev, “Bu bizim pozisyonumuz ve bu pozisyona değişmeden sadık kalacağız” şeklinde konuştu.

K24’e konuşan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov ise, “Krizle ilgili olan bütün taraflarla ilişkimiz var. Bizim için önemli olan, Suriye’nin toprak egemenliğinin korunmasıdır. Bu bizim öncelikli hedefimizdir ve tartışmaya kapalıyız. Bunun yanında Kürtlerin de çıkarlarını kapsayan bir çözüm yolu bulunabilir. Görüşmelerimiz sürüyor. Türkiye ile yoğun temas halindeyiz. Şunu açıkça vurgulamak istiyorum ki gizli bir amacımız yok” dedi.

Kaynak: K24

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …