Anasayfa / Ortadoğu / Rusya’dan çarpıcı Rojava iddiası

Rusya’dan çarpıcı Rojava iddiası

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Suriye’den çekmekte olduğu askeri birliklerin yerine paralı asker yerleştirmeye başladığını iddia etti. Buna göre, sadece haziran ayında petrol tesislerinin korunması ve ABD’nin işbirliği içinde olduğu grupların eğitimi için 540 paralı asker ülkeye geldi.

Hürriyet’ten Nerdun Hacıoğlu’nun haberine göre Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, önceki günkü haftalık basın toplantısında konuyu gündeme getirerek şu iddiada bulundu:

RUS DIŞİŞLERİ: ABD SURİYE’YE LEJYONER YERLEŞTİRİYOR

“ABD yönetimi Suriye’den ilan ettiği asker çekme planını tuhaf biçimde uyguluyor. Suriye’den çıkan normal askerlerin yerine paralı asker, lejyoner yerleştiriyor. Arazide gerçekleştirdiğimiz gözlemlere göre Amerikan tarafı şu ana kadar Suriye’ye 4 bin kadar paralı asker yerleştirdi. Paralı asker yerleştirme planı özellikle haziran ayında hızlandı. Bir ayda Suriye topraklarına Amerikan komutasında olan 540 paralı asker getirildi. Bunların arasında üst düzey subay rütbeli 70 eğitmen var. Bu paralı askerlerin ana görevi Esad karşıtı si-lahlı muhalifleri desteklemek ve petrol tesislerinde kontrolü sağlamak. Rusya olarak bu gelişmeye göz yumabilirdik. Ancak bu lejyonerlerin tamamen ABD Savunma Bakanlığı’nın emrinde olması işin rengini değiştiriyor. Bu grupların Suriye topraklarında yasadışı bulunduklarını önemle vurgulamak isteriz” dedi.

BLACKWATER MI?

Zaharova’ya göre lejyonerler 12-16 kişilik gruplar halinde getiriliyor. Paralı askerlerin petrol tesislerini koruması ve si-lahlı grupları eğitmesi öngörülüyor. Rus Sözcü, lejyonerlerin kimler olduğuna açıklık getirmedi ancak eski ABD’li komando Eric Prince’nin “Blackwater” isimli grubu Irak ve Afganistan’da taşeron asker olarak görev almıştı. İnsan hakları ihlalleri ve sa-vaş su-çu işlemekle su-çlanan Blackwater daha sonra adını XE olarak değiştirmişti. ABD Başkanı Trump, Suriye’den asker çekmeye hazırlandıklarını açıkladığı dönemde ABD basınında Eric Prince’in sa-vaşın profesyonel paralı askerlere bırakılması için lobi yaptığına dair iddialar yer almıştı.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Trump, 2018 yılının Aralık ayında Suriye’deki askerlerini çekme kararı açıklamış, ancak tepkiler üzerine geri adım atarak sadece sayının azaltılmasına karar vermişti. Trump, daha önce defalarca ABD’nin niye Ortadoğu’daki sa-vaşlara trilyonlarca dolar harcadığını sorgulamıştı.

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …