Anasayfa / Ortadoğu / Rusya’dan İdlib operasyonu açıklaması: Her şeyin bir sınır var

Rusya’dan İdlib operasyonu açıklaması: Her şeyin bir sınır var

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, “Suriye hükümetinin İdlib eyaleti de dahil olmak üzere ülkede yaşayan insanları korumaya hakkı olduğunu” söyledi.

Lavrov’a göre, Rusya’da terör örgütleri olarak yasaklanan IŞİD ve Heyet Tahrir al-Şam’ın ( El-Nusra ) üyeleri, İdlib’te ça-tışmaları kış-kırtmaya devam ediyor ve a-teşkes anlaşmalarına uymakta isteksiz davranıyorlar.

Bakan, “İdlib’in ça-tışmasızlık bölgesinde Heyet Tahrir El Şam sorununu çözme konusundaki Rus-Türk anlaşmalarının uygulanmasını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Lavrov, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dediği gibi Rusya, İdlib’in teröristler için korunaklı bir alana dönüşmesine ve orada güvende kalmalarına tahammül edemez” dedi.

“Her şeyin bir sınırı var. İdlib ve teröristlerin hala aktif olduğu diğer alanlarda durum, sonsuza dek devam edemez.”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Eylül 2018’deki Soçi toplantısında, İdlib’te 15-20 kilometre genişliğindeki temas hattı boyunca si-lahsız bir bölge oluşturmaya karar verdiler. Ancak Heyet Tahrir El Şam bu alanın büyük bir bölümünü kontrol etmeye devam ediyor.

Kontrol Edin

ABD güvenli bölge konusundaki önceliğini açıkladı

ABD Avrupa Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Sınırdaki Müşterek Harekat Merkezi için çabalar devam edecek” denildi. ABD …