Anasayfa / Ortadoğu / Salih Müslim’den dikkat çeken Afrin açıklaması

Salih Müslim’den dikkat çeken Afrin açıklaması

Türkiye’nin Afrin’e duvar ördüğünü ve Suriye’nin buna sessiz kalarak Türkiye ile anlaştığı kuşkusu yarattığını belirten PYD Sözcüsü Salih Muslim, “Türkiye, Afrin kurtarılmadan önce bu duvarları ve iş-gal uygulamalarını hızlandırdı. Ancak şu iyi bilinmeli ki ne olursa olsun Afrn’e dönülecek, duvarlar kalkacak” dedi.

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Sözcüsü Salih Muslim, Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) sorularını yanıtladı. Türkiye’nin Afrin’deki uygulamalarına ilişkin, “Duvar, Afrinlilerin Afrin’e dönüş hazırlıklarını engellemek için” dedi.

Türkiye’nin Afrin’de duvar örmesinin “iş-gal planlarının bir parçası” olduğunu kaydeden Muslim, şöyle konuştu: “Türk devleti Afrin’deki kirli planlarını sürdürüyor. O planlardan bir tanesi de Afrin çevresine duvar örmek. Afrin’in işgali de, duvar örerek bölgeyi ayırmak da yasadışıdır ve uluslararası hukuka terstir. Hatta işgalci devletlerin bile bu tür bir değişim yapma hakkı yoktur. Duvar örmeyle Türk devletinin niyeti ortaya çıkıyor. Bu uygulamalarla sınırlarını genişletmek ve Osmanlı’yı geri getirme peşinde. Bu adım bu planların bir parçası ve Afrin halkının topraklarına geri dönmesi engellenmek isteniyor. Hiç şüphesiz Türk devletinin amacı sadece Afrin değil, bütün Kuzey ve Doğu Suriye.”

‘RUSYA VE İRAN, TÜRKİYE’YE TAVİZLER VERİYOR’

Türkiye’nin uygulamaları karşısında uluslararası devletlerin sessizliğine de değinen Muslim, “Bu sessizlik çıkar politikaları temelli. Rusya ve İran, Türkiye’nin duvar örmesi ve diğer uygulamalarıyla birçok taviz veriyor. Bu tavizlerdeki amaç da Türkiye’yi kendilerine çekmek. Pragmatik politikalarıyla Rusya, Türkiye’yi etkisi altına almış durumda. Bu da Türk devletinin işgalci uygulamalarının önünü açıyor. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki Suriye’ye, Afrin’e ve Kürt halkına karşı işlenen su-çlar affedilmeyecektir.”

‘REJİM İLE TÜRKİYE ARASINDA ANLAŞMA MI VAR’

Türkiye’nin Afrin’deki politikalarına karşılık Suriye rejiminin sessiz kaldığına da dikkat çeken Muslim, “Suriye rejimi hiçbir şeye karşı değil. Suriye’deki bütün kararlar İran ve Rusya tarafından veriliyor. Rejimin Suriye topraklarına ilişkin karar yetkisi yok. Lazkiye’yi ve Suriye’deki barajları Rusya ile İran kendi aralarında paylaşırken, rejimin bu karara ilişkin herhangi bir tutumu yok. Afrin’in iş-galine de umursamaz bir şekilde yaklaştı, yaklaşıyor. Rejimin Suriye topraklarına sahip çıkmaması büyük ve kabul edilemez bir hata. Türk devleti Afrin’i iş-gal etmekle yetinmedi, demografisini de değiştiriyor ve duvar örerek ülke topraklarını parçalıyor. Suriye rejiminin Türk devletinin uygulamaları karşısındaki sessizliği, rejim ile Türkiye arasında anlaşma olduğu kaygısı yaratıyor” diye konuştu.

‘DUVAR, AFRİN’E DÖNÜŞ HAZIRLIKLARINI ENGELLEMEK İÇİN’

Salih Muslim, son olarak şunları söyledi: “Türk devleti Kuzey ve Doğu Suriye’yi etkisi altına alarak bölgede ciddi değişiklikler yapmayı amaçladı ama başaramadı. Şimdi tüm politikalarını Afrin’de yürütüyor. Türkiye, Afrin halkının direnişiyle Afrin’e geri döneceğinin farkında. Bu yüzden Afrin kurtarılmadan önce bu duvarları ve iş-gal uygulamalarını hızlandırdı. Ancak şu iyi bilinmeli ki ne olursa olsun Afrin’e dönülecek, duvarlar kalkacak. Afrin’e dönüş için her alanda hazırlıklar var. İş-galci Türk devleti ördüğü duvarla bu hazırlıkların önüne geçmek istiyor.”

Kaynak: Artı Gerçek

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …