Anasayfa / Ortadoğu / Salih Müslim’den Türkiye ile diyalog açıklaması

Salih Müslim’den Türkiye ile diyalog açıklaması

PYD Diplomasi Ofisi Sorumlusu Salih Müslim, diyalog ve müzakere için Türkiye ve bağlı si-lahlı grupların Afrin’den çekilmesi gerektiğini belirtti.

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Diplomasi Ofisi Sorumlusu Salih Müslim, Avhal’e yaptığı açıklamada, Türkiye ile doğrudan bir görüşme gerçekleştirmediklerini, ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve ekibinin arabuluculuk yapmak istediğini aktardı. Müslim, “Ankara ile direkt görüşmemiz yoktur. Sayın James Jeffrey (ABD Suriye Özel Temsilcisi) arada gidiyor, geliyor. O hem bu tarafa, hem o tarafa bazı şeyler söylüyor. Geçenlerde Ankara’daydı. Buraya geldiğinde buradaki özerk yönetimle de görüşüyor. O kadar. Bundan başka bir şey yok. Direkt temas yahut dolaylı yok. Sadece James Jeffrey ve takımı arabuluculukta bulunuyor. Bir taraftan NATO müttefiki olarak Türkiye’yi, diğer taraftan Rojava ve Kuzey Suriye’deki kazanımları kaybetmek istemiyorlar. Amerikan çıkarları için arabuluculuk yapıyorlar” dedi.

‘Afrinlilerin evlerine dönmesi gerekiyor’

PYD Diplomasi Sorumlusu Müslim, Türkiye ile diyalog için TSK ve bağlı silahlı grupların Afrin’den çekilmesini şart koşarak, “Afrin yanı başında Şehba’da kamplar var. Yerinden edilmiş insanlardır. Bunların kendi evlerine dönemleri gerekiyor. İkincisi çe-teler var. Köylere yerleştirilmiş. Guta’dan, başka yerlerden bu çe-teleri toparlamışlar Afrin içine sokmuşlar. Kendi askerleri var, bir de çe-teler var. Bunların çekilmesi, yapılan demografik değişimin giderilmesi gerekiyor. Afrin’den edilenlerin evlerine, köylülerine dönmesi gerekiyor” dedi.

2014 yılında Türkiye ile yapılan görüşmelere de değinen Müslim, “Türkiye o zaman bizi bir yerlere çekmeye çalıştı. Suriye Ulusal Meclisi vardı. Bizi o şemsiyenin altına sokmak istediler. Biz de bazı şartlar öne sürdük. Suriye devriminin bir parçası olduğumuzu söyledik, Suriye Ulusal Meclisi’nin de Suriye’de Kürt sorunu olduğunu kabul etmelerini istedik. Kabul ettiremedik” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin başka planları vardı diyen Salih Müslim, “Türkiye’nin başka planları vardı. Biz Türkiye’ye karşı bir mer-mi bile sıkmadık, iyi ilişkiler kurmak istedik. Biz Suriye Ulusal Meclisi’nin çatısı olmayı kabul ettik yalnız bizim varlığımızı kabul etmelerini istedik ama bunu kabul etmediler. Hem Türkiye içinde hem de bizimle diyalog sona erdi. Kısa süre sonra Türk devletinin terimiyle bizi de ‘terörist’ diye lanse etmeye başladılar” dedi.

‘Ufukta çözüm görünmüyor’

Suriye’de çözümün yakın olmadığını vurguayan Müslim, “Çözüm yakında görünmüyor. Ufukta çözüm görünmüyor. Çözümün olması için bazı nedenler olmalı. Çözüm yoluna girmek gerekiyor, çözüm yoluna girmiş değiliz şimdiye kadar. Afrin, İdlib, işgal var. Bu kadar güçler var. Durum çok karmaşık. Sadece İdlib’e bakalım. Ne çeşit terörist derseniz var. Allah’ın verdiği tüm teröristler orada. Ne Türkiye ne de Şam rejimi bunlarla sa-vaşmak istiyor. Eğer İdlib ve Efrin meselesi çözülmezse hiçbir zaman çözüm yoluna girilemez. Bu yola girmek için en azından bu meselenin çözümü gerekiyor, bu çe-telerin gitmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Suriye Demokratik Güçleri (HSD) Komutanı Mazlum Kobani, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Türkiye ile dolaylı görüşmelerin olduğunu açıklamıştı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Faik Öztrak da, Türkiye ile YPG/PYD arasında görüşmeler olduğunu söylemişti.

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …