Anasayfa / Ortadoğu / Şam’dan sert Demokratik Suriye Güçleri açıklaması

Şam’dan sert Demokratik Suriye Güçleri açıklaması

Suriye hükümeti, çatı yapısını Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin (HSD) bazı Arap aşiretlerle birlikte kontrolü altında tuttuğu bölgelerin siyasi geleceğini belirlemek için düzenlediği bir konferansı “vatana iha-net” olarak tanımladı.

Şam yönetimi, DAİŞ’in artık ortadan kaldırıldığını ve HSD’nin kontrolü altında tuttuğu yerleri merkezi hükümetin kontrolüne geri vermesi gerektiğini belirtiyor.

HSD, mart ayında DAİŞ’le mücadelenin sona ermesinin ardından Şam yönetimiyle diyaloğa geçtiklerini bildirmişti.

Kontrol ettikleri bölgeleri Şam yönetimine devretmeye yanaşmayan HSD, cuma günü bu bağlamda bir konferans düzenledi.

Suriye devlet ajansı SANA, Dışişleri Bakanlığı’na dayandırdığı haberinde, Ayn İsa’da düzenlenen söz konusu konferansa Şam yönetiminin tepki gösterdiğini ve bu durumu “iha-net” olarak tanımlandığını aktardı.

Haberde Arap aşiretlerin toplantıya katılmadığı savunuldu.

Ayrıca Şam yönetiminden yapılan açıklamada, “Bu tür toplantıları organize edenlerin siyasi ve etnik kökeni her ne olursa olsun, bu durum onların iha-netinin açık ve somut göstergesidir” denildi.

HSD: ŞAM YÖNETİMİ BİZİ TANIMALI

Ancak cuma günkü toplantıda konuşan HSD Genel Komutanı Mazlum Kobani, “Suriye yönetiminin ülkenin kuzeydoğusundaki Kürt otoritesinin yanı sıra HSD’nin özel statüsünü ve DAİŞ karşıtı sa-vaştaki rolünü tanıması gerektiğini” belirtti.

İç sa-vaşın patlak verdiği 2011’den önceki duruma geri dönüşün artık mümkün olmadığını belirten Mazlum Kobani, “Kürtlerin haklarını tam olarak tanımadan demokratik ve çoğulcu bir Suriye’ye ulaşmak mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Kontrol Edin

“TSK, Kürdistan Bölgesi sınırında ‘güvenli bölge’ kuruyor”

Askeri uzman Cemal Vanlı, TSK’nin Haftanin ve Sinaht’ta başlattığı “Pençe-3 Operasyonu ile bölgede kalıcı olmayı …