Anasayfa / Ortadoğu / Suriye Diyalog Konferansı Kobani’de toplandı

Suriye Diyalog Konferansı Kobani’de toplandı

Rojava’nın Kobani kentinde 3’üncü Suriye Yerel Güçleri Görüşmeleri (Suriye-Suriye Görüşmeleri) ikinci gününde devam ediyor.

Demokratik Suriye Meclisi (MSD), Suriye krizinin çözümü kapsamında Şam’a karşı elini güçlendirmek için “ılımlı muhaliflerle” görüşmeler gerçekleştiriyor.

Rûdaw’ın haberine göre Suriye İç Muhalefet Üyesi Fatih Camus, “Özerk Yönetim projeleri hakkında bazı görüşlerimiz var. En önemlisi bu proje Suriye krizi sonucunda oluştu. Bu da ayrılık veya defacto görüşünü güçlendiriyor” dedi.

Mısır’da kalan Suriyeli muhalifler de Kobani’deki görüşmelerde yer aldı. Söz konusu muhalifler, Kürtlerin kültürel haklarına vurgu yaparken diğer yandan özerk yönetim tecrübesinin bazı sorunları çözmek için örnek alınabileceğini düşünüyor.

Suriye Reform Akımı Başkanı Şükrü Şeyhani, “Özerk Yönetim gelişmiş bir örnektir ancak bazı hataları var. Kuşkusuz hatalarını düzeltebilirler. Bu gelişmiş örneği yayarak diğer şehirlerin yararlanmasını sağlayabilirler” ifadelerini kullandı.

Suriye muhalefetinden bir çok tarafın katıldığı görüşmelere, Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile İlerici Demokrat Partisi (Peşverû) katılmadı.

IŞİD ile savaş sonrası dönemde yeni Suriye anayasası, toplumsal sözleşme ve krizin çözüm yöntemleri için farklı çalışmalar yapılıyor.

Kürtler için dil hakları ve vatandaşlık konusunda tüm taraflar aynı görüşe sahip olsa da yönetim şekli konusunda çelişkiler var.

Kaynak: Rûdaw

Kontrol Edin

Demokratik Suriye Güçleri’nden sınırda yeni hamle

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Suriye Demokratik Güçleri’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda askeri tah-kimatlarının bir bölümünü yı-ktığını duyurdu. …