Anasayfa / Ortadoğu / Suriye hükümetinin Rojava’yı Araplaştırma planları deşifre oldu

Suriye hükümetinin Rojava’yı Araplaştırma planları deşifre oldu

Merkezi Washington’da bulunan bir araştırma merkezi, Şam yönetiminin Rojava’ya yönelik “Araplaştırma” politikalarına dair onlarca sayfalık sızdırılan istihbarat belgelerine ulaştığını savundu.

Suriye Adalet ve Sorumluluk Merkezi adlı araştırma kuruluşu, Suriye hükümetinin Kürtlere yönelik “Araplaştırma” politikaları kapsamında “sin-dirme, sal-dırı ve yok etme” planlarını işleyen belgelere ulaştıklarını duyurdu.

Rûdaw’a konuşan Suriye Adalet ve Sorumluluk Merkezi Başkanı Muhammed Abdullah, Suriye hükümetinin sistematik bir şekilde Kürtleri sindirmeye çalıştığını ifade ederek, “Zo-rla gelip Kürtlere mu-sallat oluyorlar. Her hangi bir su-ç işlediklerinden dolayı değil sadece Kürt oldukları için ellerindeki bütün hakları almayı amaçlıyorlar. Yayımladığımız belgelerde üzücü bir diğer husus da, dört sayfada işlenen, sistematik bir şekilde Kürtlere karşı sal-dırı, dağıtma ve yok etme planlarını içeriyor. Kürtleri başta ekonomik olmak üzere her açıdan he-zimete uğratmayı amaçlayan planlar bulunuyor” dedi.

Merkezi ABD’de bulunan araştırma merkezi, ellerindeki belgelerin önemli bölümlerini Birleşmiş Milletler ve Avrupa’daki örgütlerle paylaşmaya hazırlanıyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan siyasi gözlemci Hana Grek ise, “Belgeler oldukça önemli. Aslında Suriye yönetimindekilerin en ufak detayına kadar bu plandan haberleri olduğunu biliyoruz. Ama ilk defa hükümetin imzasının bulunduğu bir belgiyi görüyoruz. Söz konusu belgeler bu konuda çıkan bilgileri doğrular nitelikte. İşlenmiş su-çlara karşı delil olarak kullanılabilir. Belgelerin orijinallerini Birleşmiş Milletler ve Avrupa mahkemelerine ulaştırılması için çalışacağız. Belgeler aynı zamanda Kürtlere ait el konulan mülk ve taşınmazların ileride iadesi için kullanılabilir” ifadelerini kullandı.

Suriye Adalet ve Sorumluluk Merkezi’ne göre, sızdırılan belgelerde “Araplaştırma” politikaları çerçevesinde el konulan Kürtlere ait ev ve arsaların bilgileri de bulunuyor. Araştırma merkezinin eline geçen belgelerin Suriye yönetiminin Kürtlere karşı uyguladığı zo-rba ve sin-dirme politikalarının gün yüzüne çıkarmasına yardımcı oluyor.

Merkez Başkanı Muhammed Abdullah, “Herkesin bu şekilde Suriye hükümetinin Kürtlere karşı uyguladığı politikaları görmesini umuyoruz. Aynı zamanda bu tür uygulamaların sa-vaştan sonra bir daha tekrarlanmamasını da umuyoruz. Birçok yazılı belgenin üzerinde kendi imzaları bulunuyor bu konuda oldukça önemli” dedi.

Suriye’de iktidar geçmişten beri farklı politikalarla Kürtleri sindirerek kontrol altında tutmaya çalıştı. Sosyal ve etnik hakları ellerinden alınarak yüz binlercesi Suriye vatandaşlığından çıkarıldı, binlercesi de yıllarca ha-pishanelerde tutuldu.

Kaynak: Rûdaw

Kontrol Edin

ABD’den Kobani’ye askeri sevkiyat

Kürdistan Bölgesi ile Rojava arasında bulunan Semêlka Sınır Kapısından yaklaşık 60 tır askeri mü-himmat dolu …