Anasayfa / Ortadoğu / Suriye ordusu İdlib’de iki bölgeyi ele geçirdi

Suriye ordusu İdlib’de iki bölgeyi ele geçirdi

Suriye’deki Beşşar Esad yönetimi ve İran destekli silahlı gruplar, “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi”nin güney kısmında başlattıkları operasyonda İdlib mutabakatını ihlal ederek oradaki bölgeleri ele geçirmeye devam ediyor.

Şam Yönetimi’ne bağlı askerler ve İran destekli silahlı gruplardan oluşan Esad yanlısı güçler, “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nin güney kısmındaki Kefrenbude ilçesine ve Taş Tepesi bölgesine dün başlattığı operasyonla söz konusu iki bölgeyi gece saatlerine kadar süren şiddetli ça-tışmalar sonrasında ele geçirdi.

Karadan ilerleyen Suriye güçlerine havadan Rus savaş uçakları da destek verdi.

Öte yandan söz konusu bölgeyi ele geçirdikten sonra Şam güçlerinin, Hama’nın Madik Kalesi bölgesine doğru sal-dırı başlattığı öğrenildi.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bileşenlerinden Ulusal Özgürleştirme Cephesi sözcüsü Naci Mustafa, “Esad Hükümeti Madik Kalesi’ni karadan ve havadan yoğun a-teş altına aldı. Daha önceden Madik Kalesi bölgesinin bir kısmında bir üs bölgesi bulunan rejim güçleri de muhaliflerin ikmal yollarını vurmaya başladı. Şu anda Madik Kalesi bölgesinde rejim güçleri ile ça-tışıyoruz” dedi.

Esad’a bağlı güçlerin, Madik Kalesi bölgesini ele geçirdikten sonra, hemen yakınındaki Kirkat, Tel Havvaş, Tüveyne, El Habit ve Şeria köylerine yöneleceği tahmin ediliyor.

Suriye Güçleri Hama’nın kuzey kırsalındaki El Çenabire köyünü ve stratejik Osman Tepesi’ni de iki gün önce ele geçirmişti.

Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017’de o dönemki adıyla Astana olan Nur Sultan’daki toplantısında, İdlib ve çevresini “Gerginliği Azaltma Bölgesi” ilan etmişti.

Türkiye ve Rusya, Esad güçlerinin, bu kapsamda başlatılan a-teşkes sürecini ihlal eden saldırıları nedeniyle söz konusu bölge için ek bir mutabakata varmıştı. Rejim, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018’de Soçi’de imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına devam ediyor. Astana anlaşmaları çerçevesinde, Rusya ve İran’ın da bölgedeki a-teşkesi koruma yükümlülüğü bulunuyor.

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …